Chcesz być szczęśliwy? Jedz jogurt! Wiesz, jaki smak jest najlepszy?

Aleksandra Supryn
24.11.2015 13:22
Chcesz być szczęśliwy? Jedz jogurt! Wiesz, jaki smak jest najlepszy?
fot. Jedzenie poprawiające humor ‒ waniliowy jogurt to recepta na szczęście

Pewne produkty wpływają na nas mniej lub bardziej. Potrafią poprawić pracę mózgu i zwiększyć jego efektywność, mogą zwiększyć sprawność fizyczną, sprawić, że staniesz się śpiący czy nawet poprawić Twój nastrój. Sprawdź, co jeść, aby stać się szczęśliwszym.

Międzynarodowy zespół naukowców postanowił sprawdzić jak poszczególne smaki jogurtów wpływają na nasz nastrój. Różne rodzaje produktu podano trzem ponad 20-osobowym grupom, które następnie miały określać emocje.

Okazało się, że najlepszy jest odtłuszczony jogurt waniliowy.

Jogurt ‒ recepta na szczęście?

Każdemu uczestnikowi badania podawano po dwa jogurty. Produkty były od tego samego producenta i różniły się tylko smakiem lub zawartością tłuszczu. Następnie naukowcy badali jak smak każdego z nich wpływa na ich nastrój.

Aby to odkryć użyli Emotive Projection Test, czyli metody, która zakłada, że oceniając humor innej osoby zdradzamy tym samym nasz własny nastrój. Badacze pokazywali uczestnikom zdjęcia ludzi, którzy wyrażali na nich różne emocje, a następnie prosili badanych, aby ci określali nastrój fotografowanych. W ten sposób mogli dowiedzieć się jak czują się ludzie biorący udział w eksperymencie.

Jaki smak jest najlepszy?

Okazało się, że smak produktów, który już znamy nie ma wpływu na nasz nastrój. Nie istotne było również to czy jedzenie nam smakuje czy nie. Duże zmiany w samopoczuciu zauważono tylko wtedy kiedy smak, któregoś z jogurtów był nieznany i zaskoczył badanych (zarówno pozytywnie, jak i negatywnie).

Największe zaskoczenie wśród autorów badania wywołał jednak fakt, że ludzki organizm najlepiej reaguje na jogurt o smaku waniliowym.

Wynik badania potwierdził wcześniejsze odkrycia innych naukowców, którzy donosili, że zapach wanilii poprawia ludziom nastrój.  

Mniej tłuszczu, więcej szczęścia

Jogurty różniły się również zawartością tłuszczu. Wyniki pokazały, że to też ma znaczący wpływ na nasz nastrój. Jogurty o niskiej zawartości tego składnika poprawiały jedzącym humor.

Co więcej, standardowe jogurty o smaku truskawkowym czy ananasowym w żaden sposób nie wpływały na badanych. Natomiast wersje odtłuszczone obu smaków sprawiały już, że byli oni bardziej zadowoleni.

Ostatecznie specjaliści doszli do wniosku, że recepta na szczęście to jedzenie odtłuszczonego jogurtu waniliowego.  

___

ZdrowoBardzo / AS