Najlepsze sposoby na uniknięcie sylwestrowego kaca

Monika Piorun
30.12.2016 21:27
Najlepsze sposoby na uniknięcie sylwestrowego kaca
fot. Jak uniknąć kaca po sylwestrze? Sposoby na syndrom dnia następnego

Co robić, by alkohol nie uderzył nam do głowy? Poznaj najlepsze metody na to, by być w szampańskim nastroju zamiast niepotrzebnie cierpieć po ostatnich w tym roku imprezach i prywatkach.

- Na kaca najlepsze jest powietrze z pompki od materaca - pamiętacie kultowy skecz "Brzuchomówca" kabaretu "Ani Mru-Mru"? Jeśli przesadzimy z trunkami podczas sylwestrowej zabawy, alkohol może nami sterować jak marionetką. Po co się męczyć? Wystarczy stosować się do kilku prostych reguł, które pozwolą nam spokojnie dotrwać do końca imprezy i nie cierpieć kolejnego ranka z powodu "syndromu dnia następnego".

Jak uniknąć kaca po Sylwestrze lub złagodzić skutki upojenia alkoholowego?

1. Nigdy nie pij alkoholu na pusty żołądek.

Jeśli to zrobisz, wchłoniesz go 3 razy szybciej niż osoby, które najedzą się przed spożyciem wysokoprocentowych trunków. 

Zobacz także

Alkohol przenika z żołądka i jelit do krwi szybciej niż trwa proces jego metabolizowania do nieszkodliwych związków, dlatego warto opóźnić jego wchłanianie zmuszając układ pokarmowy do trawienia pochłoniętych pokarmów.

Nie warto zapominać, że alkohol działa moczopędnie i nasz organizm szybko może zacząć odczuwać niedobór minerałów, witamin (głównie z grupy B oraz wit. C), jonów i cukrów. Wszelkie spotkania towarzyskie, podczas których planujemy wznosić toasty, lepiej zaczynać od zjedzenia produktów bogatych w proteiny (białka).

2. Wystrzegaj się glutenu.

Strawienie pożywienia zawierającego gluten (tj. pieczywo, ciasta, produkty zbożowe) może być sporym obciążeniem dla naszego układu pokarmowego i wzmaga aktywność kwasów żołądkowych. Jeśli nie chcemy odczuwać niestrawności spowodowanej nadmiernym przeciążeniem naszego żołądka, lepiej sięgać po bezglutenowe menu.

3. Dostarcz sobie L-cysteiny, tiaminy i witaminy C

Aminokwas ten ma właściwości antyoksydacyjne i przyspiesza metabolizowanie alkoholu, dzięki czemu możemy złagodzić odczuwanie kaca. Cysteina łatwo wiąże się z metalami ciężkimi pomagając usunąć je z organizmu.

Dzięki temu, że neutralizuje reaktywne formy tlenu może chronić błony komórkowe przed uszkodzeniami. W postaci naturalnej występuje w kurzych jajach, soczewicy, ciecierzycy, czerwonej fasoli, czosnku, groszku, soi, spirulinie oraz mięsie wieprzowym, drobiu i wołowinie.

W połączeniu z witaminą B1 (tiaminą) oraz witaminą C można ją przyjmować w postaci suplementu na kaca.

4. Pamiętaj, że aldehyd octowy jest 30 razy bardziej toksyczny niż alkohol

Zobacz także

Pierwszym produktem rozpadu alkoholu w wątrobie jest aldehyd octowy - toksyczny związek chemiczny niszczący witaminę B1. Przez lata uważano, że zastrzyk z tiaminy skutecznym remedium na kaca.

Podobnie działa wspomniana wcześniej cysteina oraz syntezowany przez nią glutation, które pozwalają zneutralizować szkody wywołanie działaniem aldehydu octowego.

Jeśli nie chcesz cierpieć na kaca, uzupełnij poziom witaminy B, magnezu oraz kwasów omega-3, za niedobór których odpowiada aldehyd octowy.

5. Wybieraj jasne trunki zamiast ciemnych alkoholi.

Wszyscy wiemy, że lepiej nie mieszać ze sobą alkoholi. Podczas zabawy łatwo jednak zapomnieć, dlaczego ciemniejsze trunki stanowią większe wyzwanie dla naszego układu trawiennego.

Im więcej w danym rodzaju alkoholu jest tzw. kongenerów (czyli produktów ubocznych procesu fermentacji zawierających aceton, olej fuzlowy i garbniki), tym trudniej radzi sobie z nimi nasz organizm.

Najwięcej kongenerów znajdziemy w czerwonym winie, burbonie, brandy i whisky. Mniej zasobne w te toksyczne związki organiczne jest z kolei białe wino, wódka i gin. To właśnie dlatego po whisky możemy mieć gorszego kaca niż po zwykłej wódce.

6. Pamiętaj, że w tanim alkoholu aż roi się od chemikaliów!

W przypadku alkoholu cena może mieć spore znaczenie. Nie chodzi wcale o to, ze kieliszek rosyjskiego szampana różni się smakiem od jego francuskiego odpowiednika, ale głównie o chemiczne dodatki, które przy spożywaniu sporych ilości niskobudżetowych trunków mogą być sporym wyzwaniem dla naszego organizmu.

7. Sięgnij po węgiel aktywny, węglan wapnia lub taurynę.

Według amerykańskich naukowców połączenie węgla aktywnego z węglanem wapnia zapobiega 17 najbardziej popularnym objawom kaca. 

Zobacz także

Niestety regularne stosowanie takiej kombinacji preparatów może prowadzić do niedoborów ważnych składników odżywczych, dlatego lepiej nie nadużywać tej metody zapobiegania kaca.

Tauryna z kolei sprawia, że nasz organizm nie traci zbyt szybko m.in. selenumanganu i chromu, przez co kac może być mniej dotkliwy.

8. Wmasuj w skronie olejki eteryczne.

Jeśli nie chcesz odczuwać bólu głowy po sylwestrowych szaleństwach, użyj organicznych olejków eterycznych. Aromat rozmarynu, jałowca, bazyliimigdałów lub grejpfruta skutecznie uśmierzy nasze cierpienia po zbyt intensywnej zabawie zakrapianej alkoholem. Można je wmasować w skroń lub dodać kilka kropel do gorącej kąpieli - już po chwili niektórzy zauważają sporą ulgę.

Zobacz także

9. Jeśli boli Cię głowa, lepiej wybierz ibuprom niż paracetamol!

Kiedy dopadnie Was już "syndrom dnia następnego" pamiętajcie o tym, że przeciwbólowy paracetamol w połączeniu z alkoholem tworzy uszkadzające wątrobę metabolity. Zdecydowanie lepiej sięgnąć wtedy po niesteroidowe leki przeciwzapalne (tj. ibuprofen) lub preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy. 

Zobacz także

10. Uzupełnij poziom elektrolitów.

Popękane usta i uczucie suchości to jedne z najbardziej powszechnych objawów kaca, które są skutkiem niedoboru elektrolitów z powodu upojenia alkoholowego. To przez ich brak zaczynają nam drżeć ręce, jesteśmy zmęczeni, zdekoncentrowani i nie mamy siły. Najszybciej pozbędziemy się tych dolegliwości odpowiednio się nawadniając lub przyjmując gotowe preparaty w formie sproszkowajej, które zawierają sód, potas i glukozę. Wystarczy je rozpuścić w wodzie i wypić.

Zanim wpadniemy w szampański nastrój warto się jednak zastanowić, czy nie lepiej przywitać Nowy Rok w taki sposób, by nie narazić się na niepotrzebne cierpienia następnego ranka.

Zobacz także

Na szczęście naukowcy już opracowali niezwykłą recepturę, która pozwala na to, by nie odczuwać kaca. Kto wie, może już wkrótce nowa metoda zupełnie wyeliminuje problem "syndromu dnia następnego".

Przeczytaj: Alkohol, po którym nie ma kaca. Rewolucyjna receptura naukowców

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π