Piwo chroni przed alzheimerem, ale tylko w małych dawkach

Monika Piorun
06.06.2016 17:12
Piwo chroni przed alzheimerem, ale tylko w małych dawkach
fot. Piwo zapobiega chorobie Alzheimera

Alkohol szkodzi zdrowiu - to pewne. Skandynawom udało się jednak udowodnić, że regularne picie małych ilości piwa może zapobiegać rozwojowi zmian w mózgu sprzyjających chorobie Alzheimera oraz demencji starczej.

Nie łudźcie się jednak, że możecie smakować ten alkohol do woli. Pozytywny efekt działania piwa można zauważyć tylko wśród osób, które rozpoczęły spożywać bardzo niewielkie ilości tego trunku będąc już w średnim wieku.

Wyłącznie w tej grupie zauważono spowolnienie rozwoju blaszek beta-amyloidu w mózgu, które mogą prowadzić do rozwoju alzheimera.

Fińscy naukowcy zajmujący się badaniem zjawiska alkoholizmu zauważyli związek pomiędzy rozwojem choroby Alzheimera i zmianami neurodegeneracyjnymi wyniszczającymi nasz układ nerwowy a piciem piwa.

Po przeanalizowaniu ankiet przeprowadzonych wśród rodzin 125 mieszkańców Helsinek, którzy zmarli nagle w wieku od 35 do 70 lat oraz wyników ich sekcji zwłok, badacze ustalili, że osoby, które regularnie piły piwo, miały w mózgu mniejszą ilość blaszek beta-amyloidu.

Co ciekawe, nie zauważono takiego wpływu na płytki amyloidowe w przypadku działania innego rodzaju alkoholi.

Warto przypomnieć, że już w 2015 roku chińscy naukowcy informowali o niezwykle korzystnym działaniu na mózg ksantohumolu, czyli naturalnej substancji występującej w chmielu, która również jest w stanie powstrzymać rozwój choroby Alzheimera, a także wykazuje pozytywne działanie w leczeniu raka prostaty.

Szyszki polskich odmian chmielu, które zawierają ksantohumol pomocny w zapobieganiu chorobie Alzheimera i walce z rakiem prostaty

fot.wiki.piwo.org

Przeczytaj: Choroba Alzheimera: co jeść, by ją opóźnić?

__

Redakcja Zdrowo Bardzo/π