Co zamiast kawy? Skuteczne sposoby na rozbudzenie

Aleksandra Supryn
29.09.2015 09:25
Co zamiast kawy? Skuteczne sposoby na rozbudzenie
fot. Zamiast kawy – skuteczne sposoby na rozbudzenie

Niektórzy nie potrafią wyobrazić sobie poranka bez kawy. Inni ‒ dnia w pracy bez 2-3 kubków tego napoju. Zanim jednak sięgniesz po kolejny, wypróbuj nasze sposoby na rozbudzenie.

Co zamiast kawy? Żucie gumy, odpowiednia temperatura i dieta – to też pomoże Ci pozbyć się uczucia senności.

Magnez na zmęczenie

Kawa wypłukuje z organizmu magnez, a jego niedobór powoduje, że czujemy się flegmatyczni i ospali. Nawet jeśli pijesz tylko jedną filiżankę tego pobudzającego napoju, powinieneś uzupełnić poziom magnezu. Świetnym źródłem tego składnika są np. kasza, pestki dyni, gorzka czekolada, rośliny strączkowe lub otręby. Możesz również stosować magnez w tabletkach. Wcześniej upewnij się jednak, że produkt, który stosujesz ma odpowiednią dawkę magnezu (zalecana dzienna dawka to 350 mg).

Żuj gumę – nie będziesz śpiący

Amerykańscy naukowcy odkryli, że żucie gumy miętowej lub ssanie miętowych pastylek może zmniejszyć uczucie senności. Wiążą to z orzeźwiającym zapachem mięty, który pobudza nas do działania. Inni badacze uważają również, że żucie gumy poprawia pamięć oraz zdolność koncentracji.

Dieta bogata w węglowodany złożone

Węglowodany złożone dłużej rozkładają się w naszym organizmie i dostarczają mu dużą dawkę glukozy. Dzięki temu nasz mózg pracuje efektywniej, a my mamy więcej energii. Włącz do swojego jadłospisu pełnoziarniste pieczywo oraz makarony, brązowy ryż, kasze, płatki owsiane oraz rośliny strączkowe (groch, fasolę, ciecierzycę).

Dotleniaj mózg

Dobrze dotleniony mózg będzie pracował lepiej. Aby pobudzić organizm i pozbyć się zmęczenia, poświęć trochę czasu na proste ćwiczenie oddechowe: 5 razy dziennie wykonuj 10 głębokich wdechów o stałych godzinach. Warto również wietrzyć pomieszczenie, w którym pracujemy lub wybrać się na krótki spacer na świeżym powietrzu. Sprawdź też dietę dla mózgu, która pomoże utrzymać go w większej sprawności.

Co zamiast kawy? Temperatura!

Naukowcy udowodnili, że najlepiej pracuje się w chłodniejszych pomieszczeniach – organizm spala wtedy więcej kalorii i pompuje więcej krwi, przez co stajemy się bardziej energiczni i aktywni. Najlepsza temperatura do pracy to 24°C latem, a 22°C zimą. 

Wszystkie powyższe sposoby są alternatywą dla kawy którą możesz stosować każdego dnia zamiast filiżanki małej czarnej.