Jak jeść zdrowiej w pracy? Nie podejmuj decyzji z pustym żołądkiem

05.11.2019 12:46
Jak jeść zdrowiej w pracy?
fot. Shutterstock

Obiad w pracy to frustrująca sprawa. Ma być szybko, pożywnie, niedrogo, a najlepiej jeszcze zdrowo. Czy to się da połączyć?

Internetowa ankieta przeprowadzona przez firmę Harris Poll na zlecenie Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego wykazała, że ponad 90 proc. pracowników marzy o zdrowszym obiedzie w pracy.

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że większość z nas nie je warzyw na śniadanie, dlatego też lunch stanowi dobrą okazję do dostarczenia sobie jednej z pięciu zalecanych dziennie porcji warzyw. Tylko jak to zrobić?

– Jeśli wydajesz 5-7 dol. na sałatkę, to prawdopodobnie wkrótce będziesz głodny. Tymczasem sklepik za rogiem w tej cenie oferuje frytki i słodki napój jako część posiłku typu combo, dorzucając gigantyczne ciastko za jedyne 50 centów – przyznaje prof. Maya Vadiveloo z Uniwersytetu Rhode Island w Kingston.

Zdaniem ekspertów słowo-klucz do zdrowszego żywienia w pracy stanowi rzeczownik „planowanie”. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie zarówno drugiego śniadania na cały tydzień – przygotowanie w weekend pięciu jabłek, pięciu jogurtów czy pięciu paczek orzechów, jak i obiadu. I nie chodzi tu o gotowanie na cały tydzień (w idealnym świecie tak to oczywiście powinno wyglądać, chociażby ze względu na najnowsze doniesienia o wyższym poziomie toksycznych związków typu PFAS we krwi osób, które żywią się „na mieście”), ale o planowanie obiadu z wyprzedzeniem, nawet kilkugodzinnym.

Naukowcy z Uniwersytetu Nebrasca-Lincoln wykazali bowiem, że podejmowanie decyzji z pustym żołądkiem prowadzi do wybierania niezdrowych, wysokokalorycznych potraw. Wyjściem z sytuacji jest podjęcie decyzji dzień wcześniej lub, w ostateczności, tego samego dnia rano – wówczas jedzenie można zamówić w pobliskiej knajpie na określoną godzinę.

– Planowanie z wyprzedzeniem może przynajmniej częściowo zautomatyzować tę złożoną decyzję – wyjaśnia prof. Maya Vadiveloo z Uniwersytetu Rhode Island w Kingston.

Źródło: medicalxpress.com