Co dzieje się z Twoim organizmem po wypiciu piwa?

Aleksandra Supryn
27.11.2015 16:23
Co dzieje się z Twoim organizmem po wypiciu piwa?
fot. Jak alkohol wpływa na ludzki organizm minuta po minucie? Sprawdź!

Weekend to dla wielu osób czas, aby wyluzować się po ciężkim tygodniu pracy. Niejednokrotnie odpoczynkowi towarzyszy kufel lub butelka piwa. Wiesz jednak co dzieje się z Twoim ciałem, kiedy wlewasz w nie ten trunek? Sprawdź!

Sprawdź jaką drogę przebywa w naszym organizmie alkohol minuta po minucie.

Od pierwszego łyka do kaca. :)

Jak piwo wpływa na organizm?

Pierwsze kilka minut

Po kilku chwilach od wypicia kilku łyków, piwo trafia do żołądka skąd następnie niemal natychmiast przedostaje się do układu krwionośnego. Od tego momentu związki chemiczne z piwa swobodnie krążą już po całym organizmie, w tym również po mózgu oraz mięśniach.

Tak szybkie przedostanie się alkoholu do krwi dotyczy nas tylko, gdy pijemy na pusty żołądek. Warto więc zjeść coś zanim zaczniemy pić. Dzięki temu alkohol wsiąknie najpierw w jedzenie.

10 minut

Twojemu organizmowi wydaje się, że piwo to trucizna. Nie chce go przechowywać i dąży do tego, aby jak najszybciej się go pozbyć.

15 minut

Żołądek próbuje pozbyć się alkoholu. Zaczyna produkować enzym nazywany „dehydrogenezą alkoholową”, który zamienia alkohol w toksyczny związek chemiczny. To właśnie on odpowiedzialny jest za złe samopoczucie na drugi dzień.

Następnie zamienia go w kwas octowy, a później w kwas tłuszczowy i wodę.

20 minut

Po 20 minutach zaczynasz odczuwać działanie alkoholu. W głowie zaczyna lekko wirować, a humor się zmienia.

45-90 minut

Wtedy alkohol ma najwyższe stężenie we krwi.

> 60 minut

Godzina po wypiciu piwa, to godzina pełna wizyt w toalecie. Piwo jest moczopędne, więc oddawanie moczu staje się częstsze. Skutkuje to lekkim odwodnieniem organizmu.

Jeżeli w tym momencie przestaniesz pić, najprawdopodobniej zaśniesz. Niestety sen po alkoholu nie jest najlepszy. Organizm jest odwodniony, a Ty nie możesz prawdziwie wypocząć.

12-24 godziny

Na drugi dzień rano najczęściej odczuwamy skutki picia - popularnego kaca. Możesz doświadczać różnych objawów: bólu lub zawrotów głowy, zwiększonego pragnienia, mdłości. Wszystkie są konsekwencjami odwodnienia organizmu.

Poza tym Twój organizm nadal będzie próbował pozbyć się resztek alkoholu.

Na szczęście możesz mu w tym pomóc. Wiesz jak szybko i skutecznie pozbyć się kaca? :)

___

ZdrowoBardzo / AlcoholGifts / AS