Wystarczy dodać ten składnik do kranowej wody, by zapobiec demencji?

Monika Piorun
25.08.2017 19:25
Wystarczy dodać ten składnik do kranowej wody, by zapobiec demencji?
fot. FunkyFocus, pixaby.com, CC0 Public Domain

Im więcej litu w wodzie, którą na co dzień pijemy, tym mniej przypadków demencji - dowodzą duńscy naukowcy na łamach JAMA Psychiatry. Ich zdaniem istnieje związek pomiędzy wysokim poziomem tego składnika w zwykłej kranówce a niższym wskaźnikiem otępienia starczego wśród spożywającej ją ludzi. 

Od dawna związki litu wykorzystywane są w leczeniu m.in. zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. Pomagają też chorym na alzheimera. Okazuje się, że mogą mieć pozytywne działanie również w odniesieniu do demencji (zwanej otępieniem starczym), czyli postępującemu wraz z wiekiem obniżeniu sprawności umysłowej objawiającym się m.in. problemami z pamięcią.

Zespół duńskich ekspertów z kilku różnych instytutów badawczych przez kilka lat analizował próbki wody pobieranej ze 151 stacji uzdatniania wody (dostarczającej ją do ponad 40 proc. populacji kraju) i porównał je z wynikami badań ponad 70 tys. osób cierpiących na demencję (w wieku ok. 80 lat) oraz danymi uzyskanymi od grupy kontrolnej (liczącej ponad 730 tys. osób).

Woda z litem - remedium na demencję?

Dane, które potwierdziły się w ciągu kilkuletnich badań, wskazywały na to, że wyższa zawartość litu w wodzie z kranu wiązała się z niższym wskaźnikiem demencji. Tam, gdzie litu w wodzie było mniej, zwiększała się częstość występowania przypadków otępienia starczego. W środkowym zakresie natężenia litu w kranówce (od 5-10 mikrogramów na litr) częstotliwość demencji wzrastała aż o 22 proc. w porównaniu z ludźmi pijącymi wodę o zawartości od 2 do 5 mikrogramów litu na litr. 

Z kolei względnie wysoki poziom tego mikroelementu w wodzie zdatnej do picia (powyżej 15 µg/l) miał związek z mniejszą liczbą demencji w grupie badanych. Zanotowano wśród nich aż 17-proc. spadek częstości występowania tej choroby w porównaniu do pozostałych uczestników badania.

Jak podkreślają duńscy naukowcy, choć związek pomiędzy wyższym stężeniem litu w kranówce a mniejszą ilością przypadków demencji wydaje się zaskakujący, to jednak mechanizm ten powtarza się w wielu przypadkach.

Lit od wielu lat wykorzystywany jest w neurologii i psychiatrii, ale trudno jednoznacznie wykazać, dlaczego jego zawartość w zwykłej wodzie może mieć aż tak istotne znaczenie - zwłaszcza, że chodzi o bardzo niskie dawki. Warto dodać, że w wysokich stężeniach mikroelement ten może być dla ludzi toksyczny, dlatego nie można traktować go jak suplementu, który mógłby rozwiązać problem demencji. Zdaniem naukowców konieczne są dodatkowe badania kliniczne, które mogłyby pomóc wyjaśnić, z jakiego powodu określone dawki litu mogą wykazywać pozytywne efekty w przeciwdziałaniu otępieniu starczemu.

źródło: JAMA Psychiatry

Zobacz także

Zagłosuj

Ile wody wypijasz każdego dnia?

Liczba głosów:

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/π