Zbyt gorące napoje mogą powodować raka

Monika Piorun
16.06.2016 12:06
Zbyt gorące napoje mogą powodować raka
fot. Gorące napoje mogą sprzyjać nowotworom przełyku

Jeśli nie wyobrażasz sobie poranka bez łyka baardzo gorącej kawy, to lepiej poczekaj aż trochę ostygnie. Naukowcy z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem właśnie udowodnili, że picie płynów w temperaturze powyżej 65 °C może sprzyjać nowotworom.

Choć w Europie i Ameryce Północnej nie jesteśmy przyzwyczajeni do picia przesadnie gorącej kawy czy herbaty, to jednak w egzotycznych dla nas rejonach Ameryki Południowej, Bliskiego Wschodu i Afryki Wschodniej, jest to zdecydowanie częściej spotykane.

Zespół 23 naukowców z różnych ośrodków badawczych  przeanalizował kancerogenny wpływ kawy oraz wielu rodzajów herbat, łącznie z yerba maté. Okazało się, że bez względu na to, jaki napój spożywano, czynnikiem sprzyjającym rozwojowi raka przełyku, była zbyt wysoka temperatura płynów.

Co więcej, badaczom udało się ustalić, że picie gorących napojów klasyfikuje nas w takiej samej grupie ryzyka, co ekspozycja na działanie ołowiu, benzyny i spalin, a także stosowanie talku, który według ostatnich doniesień, również sprzyja chorobom nowotworowym.

Nie ma znaczenia, czy pijemy kawę czy herbatę, to dopiero temperatura tych napojów może być niebezpieczna dla naszego organizmu – przekonują specjaliści.

Zwyczaj picia bardzo gorących napojów może być szczególnie niebezpieczny dla mieszkańców Chin, Iranu, Turcji i Ameryki Południowej, którzy spożywają płyny w temperaturze przeciętnie o 10°C wyższej niż np. w Europie czy Stanach Zjednoczonych.

Ciekawych obserwacji dokonali Brytyjczycy. Angielskim badaczom udało się ustalić, że dzięki tradycyjnemu dodawaniu do herbaty niewielkiej ilości mleka, temperatura napoju w ciągu zaledwie 5 minut obniża się do poziomu, który nie jest szkodliwy dla zdrowia. Podobne działanie można zaobserwować w przypadku kawy.

Ekspertom już wcześniej udało się ustalić, że jej umiarkowane ilości (do 5 filiżanek dziennie) mogą usprawniać pracę mięśnia sercowego i przeciwdziałać wielu chorobom - od cukrzycy typu 2 po choroby neurologiczne, a co najciekawsze – wcale nie mają wpływu na przyspieszenie tempa bicia serca.

Źródło:CNN/Health

Zdarza się Wam pić naprawdę gorącą kawę lub herbatę?

__

Redakcja Zdrowo Bardzo/π