Zamknij

Zacznij dzień od gorącej wody z cytryną!

05.01.2016
Aktualizacja: 05.11.2020 22:03

Coraz więcej z nas próbuje odstawić kawę i szuka alternatywy dla tego tradycyjnego porannego napoju. Niestety herbata również ma w sobie odpowiednik kofeiny – teinę. Po co więc najlepiej sięgnąć? Dietetycy mówią, że po szklankę ciepłej wody z cytryną.

Gorąca woda z cytryną. Jakie są korzyści zdrowotne picia tego napoju?
fot. ---

Okazuje się, że plasterek świeżej cytryny wrzucony do szklanki gorącej wody może czynić cuda. Oczyści organizm, poprawia metabolizm, spalanie kalorii oraz sprawia, że ogólny stan organizmu się poprawia.

Cytryna oczyści organizm

Jedną z najważniejszych korzyści prozdrowotnych cytryny są jej właściwości detoksujące. Pomimo że cytryna jest bardzo kwaśna, to jest w stanie uregulować pH w organizmie.

Co więcej, wypijając rano szklankę ciepłej wody z cytryną pobudzasz do pracy swoją wątrobę. To dzięki zawartemu w niej przeciwutleniaczowi nazywanemu D-limonene. Najwięcej znajdziemy go w skórkach zarówno cytryny, jak i pomarańczy. Aktywuje on enzymy wątrobowe do rozpoczęcia procesu oczyszczania. W wyniku tego procesu toksyny są zamykane w komórkach i przekształcane w nieszkodliwe lub mniej szkodliwe związki.

Cytryna zwiększy ilość minerałów

Witamina C sprawia, że wszystkie składniki – witaminy i minerały znacznie łatwiej i szybciej się przyswajają. Najwięcej witaminy C znajdziemy jednak w czarnych porzeczkach, papryce, pomidorach, kapuście czy brokułach. Cytryna nie jest w tej kwestii przodownikiem, ale nie znaczy to, że powinniśmy z niej rezygnować. Regularne picie wody z cytryną na pewno sprawi, że Twój organizm będzie przyswajał znacznie więcej minerałów.

Cytryna pobudzi metabolizm

Również metabolizm będzie działał znacznie sprawniej. Minerały będą łatwo się wchłaniały, a cały proces trawienia będzie sprawny i szybki.

Cytryna na diecie odchudzającej

Cytryny zawierają również składnik, który pomaga w odchudzaniu – pektynę. To mieszanina węglowodanów, która przyspiesza zrzucanie zbędnych kilogramów.

Co więcej, jeśli zazwyczaj codziennie piłeś kawę lub herbatę z cukrem teraz ograniczysz kalorie.

Cytryna na problemy trawienne

Wielu specjalistów mówi również, że woda z cytryną jest w stanie pomóc, gdy mamy problemy trawienne i gastryczne. Pij ją jeśli często czujesz się wzdęty, masz zgagę lub gazy. W ten sposób naturalnie się ich pozbędziesz.

Niestety, niektóre osoby, które codziennie piły gorącą wodę z cytryną doświadczały w tej kwestii odwrotnych efektów – bólów brzucha oraz skurczy. 

___

ZdrowoBardzo / AS