Czym nakarmić mózg, by lepiej myśleć podczas egzaminów?

Monika Piorun
18.04.2018 18:02
Dieta dla mózgu, jedzenie przed egzaminem, matura, kolokwium, sesja, egzamin gimnazjalny
fot. Shutterstock

Co powinno się znaleźć na talerzu każdego, kto musi wytężyć umysł i skupić się na rozwiązywaniu skomplikowanych zadań? Czym najlepiej pobudzić neurony do bardziej wytężonej pracy? Lista najbardziej wartościowych produktów.

Przed tobą egzamin gimnazjalny, matura, a może trudne kolokwium lub sesja na uczelni? Oprócz intensywnej nauki warto zadbać także o to, co znajduje się w naszym menu. Czy istnieje dieta, która z miernego ucznia zmieni nas w prymusa?

Nie ma się co łudzić, że objadając się super wspomagaczami dla mózgu (nieocenione mogą być w tym przypadku np. orzechy włoskie lub... cynamon, a dla dorosłych kawa), z dnia na dzień staniemy się geniuszami, ale nie ma co wpadać w panikę. Istnieją sposoby na to, by nieco „podrasować” naszą główkę, by lepiej się jej pracowało podczas stresujących egzaminów.

GŁÓWKA PRACUJE, czyli jadłospis na udany egzamin

Zobacz także

Które produkty pozwolą ci usprawnić pracę mózgu? [GALERIA]

Zanim siądziemy do napisania skomplikowanego testu czy poważnego sprawdzianu, warto utrwalić zdobyte informacje za pomocą prostych technik, które ułatwiają zapamiętywanie. Sprawdź, jakie metody mogą ci w tym pomóc!

Trening mózgu: najlepsze sposoby na wzmocnienie pamięci [GALERIA]

Pamiętajcie też, że najważniejsze to dobrze się wyspać, by przyjść wypoczętym na egzamin. Naukowcy udowodnili bowiem, że niewyspany mózg zachowuje się tak jak po... alkoholu! Lepiej też NIE sięgaj po słodkie napoje gazowane (typu coca-cola czy popularne energetyki), które nie tylko uszkadzają pamięć, ale też aż trzykrotnie zwiększają ryzyko udaru i demencji. Unikaj nadmiaru cukru i sztucznych słodzików, a przede wszystkim się nie denerwuj! Badania potwierdzają, że stres działa jak... fast food (od którego też warto stronić)!

Zobacz także

Nie zapominajcie też o tym, by się dotlenić (najlepiej podczas relaksującego spaceru) i dbać o to, by nie być odwodnionym! Nie wolno też nie doceniać siły pozytywnego myślenia i koncentrowania się na tym, co jest w danym momencie dla nas najbardziej istotne. Grunt to dobre nastawienie, a reszta... pójdzie jak z płatka!

Powodzenia!

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

___

zdrowie.radiozet.pl/π