Londyński browar stworzył piwo o idealnym smaku zgodnym z naszym DNA

Monika Piorun
03.01.2017 11:38
Londyński browar stworzył piwo o idealnym smaku zgodnym z naszym DNA
fot. Londyński browar stworzył piwo, które dostosowuje się do naszego DNA

Jeśli jesteś koneserem najwyższej jakości trunków rzemieślnicznych - ta wiadomość z pewnością Cię zaskoczy! Za pomocą mapowania genetycznego w Wielkiej Brytanii stworzono piwo idealnie dopasowane do naszego DNA, dzięki czemu zaspokoi nawet najbardziej wyrafinowane kubki smakowe.

Jak sprawić, żeby najbardziej wybredni smakosze piwa poczuli się usatysfakcjonowani? 

Zobacz także

Podobno z gustami się nie dyskutuje - jednym może smakować lekka goryczka, inni za nią nie przepadają.

Wystarczy jednak pobrać niewielką próbkę naszej śliny, by przekonać się, jakie smaki lub aromaty będą nam najbardziej odpowiadały.

Dzięki mapowaniu genetycznemu można ustalić, który trunek będzie w stanie najlepiej dostosować się do naszych preferencji smakowych. W zależności od cech fizjologicznych zakodowanych w DNA łatwo określić, na jakie bodźce jesteśmy najbardziej wyczuleni.

Jak stworzyć piwo, które będzie nam zawsze smakować?

W naszych genach zakodowanych jest mnóstwo informacji. 

Zobacz także

Jeśli dokładnie przyjrzymy się różnym wariantom genu TAS2R38 odpowiedzialnym za dziedziczenie cech dotyczących naszych receptorów smakowych, będziemy w stanie stwierdzić, czy bardziej odpowiada nam słodki albo gorzki smak.

Resztę danych potrzebnych do dopasowania się do naszego gustu można ustalić badając naszą wrażliwość na propylotiouracyl - związek, który wykazuje podobieństwo do lekko goryczkowego smaku, który można odnaleźć w surowych brokułach, kapuście lub niektórych gatunkach ciemnych piw.

Chcesz poczuć idealny smak piwa? Musisz słono zapłacić

bespokecontent5
fot. meantimebrewering.com

Cena, którą trzeba zapłacić za taką przyjemność, ma całkiem gorzki smak. Na stworzenie piwa idealnie dopasowanego do naszych preferencji smakowych stać tylko najbardziej zamożnych smakoszy.

Koszt całej usługi, w skład której wchodzi mapowanie genetyczne, wytworzenie sporej ilości piwa (12 hektolitrów), przelanie go do specjalnych butelek wynosi... 25 tys. funtów!

Za darmo możemy jednak nadać mu jednak własną, niepowtarzalną nazwę, choć za projekt etykiety stworzonej pod okiem profesjonalnych grafików będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty.

Kufel DNA - nowy pomysł Japończyków

Zobacz także

Jednemu z najstarszych koncernów browarniczych w Japonii - firmie Sunstory - udało się pójść o krok dalej niż Brytyjczykom i zamiast udoskonalać smak piwa, postanowili stworzyć szkło, które będzie wydobywać z trunku to, co nam najbardziej smakuje.

Podobnie jak Anglicy wykorzystali do tego próbkę śliny, na podstawie której określane są nasze preferencje smakowe, wrażliwość na określone bodźce i aromaty.

Zebrane dane służą do stworzenia wyjątkowego projektu szklanego kufla do piwa dostosowanego do naszej tolerancji na alkohol i aktywności naszych kubków smakowych. 

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Produkt na razie nie jest dostępny na rynku i nie określono jego ceny. Wkrótce może jednak okazać się dużo skuteczniejszym sposobem na to, by poczuć jedyny w swoim rodzaju smak, który będzie idealnie dopasowany do naszych indywidualnych preferencji.

Jeśli piwo, które smakuje każdemu, kosztuje 25 tys. funtów, to ile trzeba będzie zapłacić za kufel nadający mu idealny smak?

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π