Zamknij

Ser uzależnia jak... narkotyki! Wszystko przez opiaty uwalniane w trakcie trawienia

Monika Piorun
18.09.2017 18:01
Ser uzależnia jak... narkotyki! Wszystko przez opiaty uwalniane w trakcie trawienia
fot. lipefontest0, pixaby.com, CC0 Public Domain/Nemanja Sekulic/East News

Czy można uzależniać się od jedzenia żółtego sera? Amerykański psychiatra - dr Neal Bernard - udowodnił, że w podczas metabolizowania zawartej w serze kazeiny powstają substancje należące do tej samej rodziny co... heroina!

Nie możesz oprzeć się produktom pokrytym warstwą ciągnącego się, lekko roztopionego sera? Nie Ty jeden! Według naukowców z Uniwersytetu Michigan można się od nich uzależnić niemal tak samo jak od... silnych narkotyków. Dlaczego?

Okazuje się, że takie właściwości może mieć kazomorfina, czyli substancja powstająca w trakcie trawienia kazeiny. Zalicza się ją do opiatów i klasyfikuje do tej samej rodziny co morfina, heroina czy kodeina, czyli popularnego w ostatnich latach składnika m.in. tabletek na kaszel.

Śmiejesz się jak głupi do sera? Teraz wiadomo, że to wina... kazomorfiny!

To właśnie dlatego tak wielu ludziom sprawia przyjemność jedzenie żółtego sera. Uwalniane w trakcie jego trawienia substancje pobudzają tzw. receptory opioidowe w mózgu, dzięki czemu działają przeciwbólowo, wpływając na funkcjonowanie ośrodka nagrody i uzależnienia.

Czy zatem powinniśmy przestać jeść żółty ser w obawie przed wpadnięciem w nałóg? Niekoniecznie...

Brytyjskim naukowcom z Uniwersytetu Reading udało się wykazać, że produkty zawierające wysoką zawartość tłuszczów nasyconych - tj. żółte sery, jogurty czy pełnotłuste mleko może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm - jeśli tylko zachowamy umiar podczas ich konsumpcji. Potwierdzili to szwedzcy uczeni z Uniwersytetu Bergen, którzy wykazali, że regularne spożywanie niewielkich ilości nabiału bogatego w nasycone kwasy tłuszczowe może wręcz działać ochronnie na układ sercowo- naczyniowy.

Ile powinno się więc jeść sera, by sobie nie zaszkodzić? Zgodnie z normami propagowanymi przez brytyjskie NHS kobiety nie powinny spożywać więcej niż 20 g tłuszczów nasyconych na dobę a mężczyźni - 30 g. Wtedy na pewno nie będzie nam grozić, że zaczniemy się... "śmiać jak głupi do sera" - choć najnowsze odkrycie Amerykanów rzuca zupełnie nowe światło na genezę tego polskiego przysłowia...

Zobacz także

Zagłosuj

Jak często jadasz żółty ser?

Liczba głosów:

Zobacz także

źródło: Ridge Times

______

zdrowie.radiozet.pl/π