Otyłym mogą pomóc cytrusy!

Monika Piorun
23.08.2016 17:00
Otyłym mogą pomóc cytrusy!
fot. Powikłaniom związanym z otyłością można zapobiegać za pomocą owoców cytrusowych. Zawarte w nich składniki zapobiegają chorobom związanym z epidemią otyłości

Jeśli nie możesz schudnąć i jesteś otyły, lepiej zacznij jeść pomarańcze i owoce cytrusowe. Twoje serce i wątroba mogą być Ci wdzięczne, a na dodatek możesz zapobiec cukrzycy.

Wcale nie chodzi o to, że dzięki cytrusom można szybciej schudnąć. Największe znaczenie dla otyłych mają zawarte w limonkach, pomarańczach lub cytrynach flawanony, czyli przeciwutleniacze zmniejszające stres oksydacyjny w komórkach.

Dlaczego to takie ważne dla ludzi ze znaczną nadwagą?

Każdy kilogram powyżej normy sprawia, że organy wewnętrzne zaczynają podlegać powolnym uszkodzeniom. Im bardziej jesteśmy otyli, tym nasze ciało jest w gorszej kondycji.

Dieta wysokotłuszczowa sprawia, że organizm nie jest w stanie poradzić sobie z neutralizacją komórek tłuszczowych, co sprzyja nie tylko uszkodzeniom wątroby, ale i chorobom serca, cukrzycy oraz stanom zapalnym prowadzącym do wielu poważnych schorzeń i nowotworów.

Na jedzeniu cytrusów mogą korzystać także osoby szczupłe, które mimo niedowagi odżywiają się niezdrowo, a w ich menu dominują tłuszcze nasycone. Flawanony pochodzące z grejpfrutów lub limonek mogą dodatkowo przyczyniać się do obniżenia poziomu lipidów oraz cukru we krwi, dlatego warto włączyć je do codziennej diety.

Zagłosuj

Jak często jadasz owoce cytrusowe?

Liczba głosów:

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π