Czy dieta bezglutenowa może być szkodliwa? [VIDEO]

Aleksandra Supryn
10.09.2015 13:35
Czy dieta bezglutenowa może być szkodliwa? [VIDEO]
fot. Czy dieta bezglutenowa może być szkodliwa? [VIDEO]

Coraz więcej producentów informuje nas, że ich produkty nie zawierają glutenu, a gwiazdy i media lansują dietę bezglutenową jako dietę-cud. Czym jednak jest gluten i czy faktycznie ma aż tak negatywny wpływ na nasz organizm? Sprawdź do czego może doprowadzić nierozważna dieta bezglutenowa.

Kto nie powinien jeść glutenu?

Gluten to mieszanka białek roślinnych ‒ gluteniny i gliadyny, która występuje w ziarnach niektórych zbóż, np. pszenicy, jęczmienia czy żyta.

Z glutenu powinny zrezygnować tylko te osoby, które go nie tolerują. Są dwa rodzaje nietolerancji glutenu. Pierwsza z nich to celiaklia – choroba trzewiowa, która jest uwarunkowana genetycznie i charakteryzuje się nieprawidłową reakcją układu odpornościowego na te grupy białek. Druga to uczulenie na gluten.

Czy dieta bezglutenowa może być niebezpieczna?

Dieta bezglutenowa może być szkodliwa dla osób, które nie mają podstaw do tego, aby ją stosować. Żadne badania nie wykazały, że wyeliminowanie glutenu z posiłków pomoże nam schudnąć. Co więcej, pozbawienie organizmu tych białek może nam zaszkodzić.

Jedzenie tylko produktów bezglutenowych może prowadzić do niedoborów pokarmowych oraz ogólnego osłabienia organizmu, które ostatecznie mogą skutkować nawet anemią. Gluten bogaty jest również w niektóre substancje odżywcze, np. cynk i żelazo, które są potrzebne w wielu procesach zachodzących w organizmie.

Jeśli jednak decydujemy się na wykluczenie glutenu z naszej diety, musimy pamiętać o tym, że należy zastąpić pieczywo czy makaron produktami, które są naturalnie bezglutenowe: kaszą gryczaną, kaszą jaglaną, ryżem czy kukurydzą.