Czym się można zatruć pijąc wodę mineralną z plastikowej butelki?

22.09.2016 14:36
Czym się można zatruć pijąc wodę mineralną z plastikowej butelki?
fot. Czym się można zatruć pijąc wodę mineralną z plastikowej butelki?

W nocy do szpitala w Bolesławcu trafił 31-letni Maciej Zielonka, u którego doszło do groźnego poparzenia jamy ustnej i przełyku po spożyciu kilku łyków wody mineralnej Żywioł Żywiec Zdrój. Specjaliści próbują ustalić, co mogło być jego przyczyną, a producent wody z Mirosławca zdecydował o wycofaniu dwóch partii wody z feralnych serii.

Zamiast wody w oryginalnie zapakowanej butelce, którą wziął do ręki przed snem pan Maciej, była kwaśna substancja, niestety mężczyzna poczuł to dopiero w trakcie jej spożywania.

Półlitrowe opakowania gazowanej wody mineralnej z etykietą "Żywioł Żywiec Zdrój" zostały zakupione przez ojca pacjenta w hurtowni. Wystarczyły zaledwie dwa łyki, by mężczyzna poważnie się poparzył. 

- To było kwaśne, potwornie żrące i niedobre - twierdzi poszkodowany, u którego w trakcie picia płynu doszło do silnych nudności. Początkowo nie udało mu się spowodować reakcji wymiotnych. Był jednak na tyle przytomny, by zdołać jeszcze popić kwas mlekiem, czym ułatwił sobie wydalenie szkodliwej substancji. Dopiero potem na jego czole pojawiło się zaczerwienieni i zaczęło mu się robić gorąco.

Sms: woda "Żywioł Żywiec Zdrój" może myć zatruta!

Mimo że lekarze potwierdzają, że życiu pana Macieja nie zagraża niebezpieczeństwo, władze Bolesławca zdecydowały się wysłać do mieszkańców sms ostrzegający przed feralną wodą mineralną. Prawdopodobnie zgrzewka z butelkami była nieprawidłowo zapakowana.

Pod wpływem temperatury lub przechowywania w niewłaściwych warunkach mogły się do niej przedostać drobnoustroje lub szkodliwe substancje chemiczne. Na razie nie jest znana dokładna przyczyna poparzenia. Służby próbują ustalić, jak mogło dojść do tego, że w butelce znalazł się podrażniający jamę ustną płyn. 

Producent wody z Mirosławca zdecydował o wycofaniu dwóch feralnych serii wody mineralnej "Żywioł Żywiec Zdrój".

Zrzut ekranu 2016-09-22 o 15.37.21

Kwas mniej groźny niż zasada

- Całe szczęście, że ciecz miała charakter kwaśny - wyjaśnia Nikolaj Lambrinow ze Szpitala w Bolesławcu. - W przypadku odczynu zasadowego mogłoby dojść do tzw. martwicy rozpływnej przyspieszającej rozkład obumarłych tkanek.

Sztab kryzysowy powołany z powodu poparzenia substancją znajdującą się w wodzie mineralnej potwierdza, że na zgrzewce zakupionej przez pana Macieja znajdowały się dwie różne daty produkcji (partie o nr S 08/08/08:49/3/1 oraz S 20/04/11:04/3/1).

W trzech dotąd otwartych opakowaniach z 12-butelkowej zgrzewki czuć było woń niezidentyfikowanej substancji chemicznej. Dwie butelki zostały otwarte przez pana Macieja, jedną sprawdził ratownik medyczny wezwany do pacjenta, a resztę zabezpieczyła policja.

Trucizny z butelki

Choć na razie nie wiadomo, czym zatruł się pan Maciej podczas picia wody mineralnej z butelki, zarówno służby pracujące nad analizą składu drażniącego płynu, jak i zwykli ludzie zastanawiają się, jakie właściwie toksyny mogą być obecne w plastikowych opakowaniach.

Wysoka temperatura i zbyt duża ilość promieni słonecznych może prowadzić do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów w butelkach z tworzyw sztucznych, w których znajduje się płyn.

Polimery mogą przenosić do wypijanej z nich wody m.in.:

 • szkodliwe ftalany sprzyjające zaburzeniom endokrynologicznym,
 • uszkadzające pracę dróg oddechowych antymony,
 • a także wydzielane pod wpływem wysokiej temperatury i promieni słonecznych aldehydy (mrówkowy i octowy), prowadzące do problemów metabolicznych i kłopotów z trawieniem pokarmów.

W plastiku kryje się też substancja chemiczna, która występuje na tyle powszechnie, że jej ślady można znaleźć w moczu nawet 90% Amerykanów - co potwierdziły wyniki wielu badań przeprowadzanych przez naukowców. Bisfenol A jest dosłownie wszędzie - od butelek po sztuczne dywany a nawet zwykły domowy kurz!

Zaprezentowana na łamach Environmental Science&Technology analiza chemiczna 156 banknotów z 21 krajów świata wykazała, że bisfenol A można znaleźć na każdym papierowym pieniądzu i większości biletów kolejowych.

Jak groźna dla zdrowia jest ta powszechnie występująca w naszym otoczeniu substancja? Jakie choroby może powodować?

Mimo że Europejska Organizacja Żywności nie potwierdza, że bisfenol A obecny w butelkach z tworzyw sztucznych (PET) może być szkodliwy dla organizmu, to jednak coraz więcej naukowców na świecie ostrzega, że wszechogarniająca nas na co dzień substancja chemiczna może mieć związek z takimi dolegliwościami jak:

 • zaburzenia hormonalne,
 • nowotwory piersi,
 • problemy z tarczycą,
 • bezpłodność,
 • otyłość,
 • choroby serca,
 • rak prostaty,
 • impotencja,
 • zaburzenia rozwojowe dzieci.