Ser uzależnia jak narkotyk? Niepokojące doniesienia naukowców

Aleksandra Supryn
29.10.2015 15:43
Ser uzależnia jak narkotyk? Niepokojące doniesienia naukowców
fot. Czy ser może uzależniać? Niebezpieczne i uzależniające jedzenie

Specjaliści z Uniwersytetu w Michingan wykazali, że sery mają silne działanie uzależniające. Szczególnie niebezpieczne jest regularne spożywanie zapieczonego żółtego sera w jedzeniu typu fast food. 

Naukowcy tłumaczą, że w trakcie trawienia sera uwalniana jest z organizmu kazomorfina, czyli substancja należąca do tej samej rodziny co kodeina, morfina czy heroina. Sprawia ona, że nie możemy oderwać się od posiłku, a kilka minut po zjedzeniu znowu mamy ochotę na ser.

Czy ser jest zdrowy?

Mimo że badacze z Michingan wskazali, że ser jest silnie uzależniający, to podkreślają, że ma wiele właściwości odżywczych. Jest bogaty w białko i wapń. Ser wzmacnia kości, działa przeciwmiażdżycowo i przeciwzapalnie.

Uzależniające jedzenie

Nie tylko ser może silnie uzależnić. Podobnie działają wysoko przetworzone produkty bogate w tłuszcze nienasycone, cukry i węglowodany. Taka żywność jeszcze bardziej pobudza apetyt, a przy tym prowadzi do znużenia. Silne działanie uzależniające mają fast foody, napoje gazowane oraz płatki zbożowe, słodkie bułki, żelki i batony.

___ 

ZdrowoBardzo / KM