Zamknij

Czy kawa może nawadniać organizm? Być może rezygnujesz z niej niepotrzebnie

06.07.2022
Aktualizacja: 06.07.2022 12:41

Wodą można nawodnić się najlepiej – to oczywiste. A co z kawą, która jest jednym z najpopularniejszych napojów na śweicie? Czy rzeczywiście miłośnicy kawy powinni z niej zrezygnować, zwłaszcza w upalne dni? Nie do końca. Kawa też nawadnia organizm, ale warto pić ją w określony sposób.

Czy kawa może nawadniać organizm?
fot. Schutterstock
  1. Dlaczego kawa odwadnia?
  2. Jaka kawa może nawadniać organizm?

Kawa ma właściwości odwadniające – nie da się zaprzeczyć. Jednak nie jest tak, że w ogóle nie nawadnia organizmu. Akurat z tego powodu jest szkalowana niesłusznie. I choć zwłaszcza w upały nie jest dobrym pomysłem całkowite zrezygnowanie z wody i innych napojów na rzecz stałej dawki kawy, to jej porcja może pomóc w nawodnieniu organizmu. Od czego to zależy?

Dlaczego kawa odwadnia?

Kawa ma właściwości odwadniające organizm, ponieważ zawiera kofeinę, która jest diuretykiem. Oznacza to, że wpływa na działanie nerek, stymulując je do wydalania większej ilości wody oraz elektrolitów, w tym sodu czy potasu, wraz z moczem. To dlatego po kawie trzeba częściej chodzić do toalety, co może wpływać na nawodnienie organizmu. Zawartość kofeiny w konkretnym kubku kawy oraz to, jak często pijesz kawę, wpływa na to, czy może ona mieć działanie nawadniające.

Osoby regularnie pijące kawę z czasem mogą przyzwyczaić się do moczopędnych efektów umiarkowanych ilości kofeiny, a wtedy będzie to miało niewielki lub żaden wpływ na nawodnienie ich organizmów.

Jaka kawa może nawadniać organizm?

Właściwości nawadniające (lub odwadniające) kawy w dużym stopniu zależą od zawartości kofeiny w konkretnym napoju. Zatem:

  • kawa o wyższej zawartości kofeiny (ponad 500 mg) będzie bardziej moczopędna i będzie miała większy wpływ na wydalanie moczu i poziom nawodnienia organizmu.
  • kawa lub napój kawowy o niższej zawartości kofeiny (około 250 mg) nie sprawi, że organizm jakoś dramatycznie się odwodni, można więc zaliczyć ją do napojów, które pokrywają dzienne zapotrzebowanie na wodę.

Czy więc kawa odwadnia? Nie musi tak być. Jeśli pijesz umiarkowane ilości kawy, która nie zawiera dużych ilości kofeiny, to może ona częściowo zaspokajać twoje dzienne zapotrzebowanie na wodę. Nie możesz jednak zapominać, by oprócz kawy pić również inne napoje, w tym wodę, które jeszcze skuteczniej nawadniają organizm.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.