Weganom grożą poważne niedobory składników odżywczych

Aleksandra Supryn
21.03.2016 15:02
Weganom grożą poważne niedobory składników odżywczych
fot. Czy dieta wegańska jest zdrowa i bezpieczna? Zobacz, na co uważać

Dieta wegańska robi się ostatnio coraz bardziej popularna. Nieważne co nami kierowało, kiedy decydowaliśmy się na odstawienie produktów odzwierzęcych, ważne jest to, że badania pokazują, że niektórzy weganie nie potrafią odpowiednio zbilansować swojej diety.

Od dawna dietetycy i lekarze podejrzewali, że weganie mogą być bardziej narażeni na niedobory pewnych składników odżywczych. Teraz okazało się, że to prawda.

Tej kwestii dokładnie przyjrzeli się naukowcy z Mayo Clinic z Arizonie.

Czy weganizm jest zdrowy?

Wiele badań udowadniało już korzyści diety opartej na warzywach, owocach i pełnoziarnistych produktach zbożowych. Bez wątpienia ludzie, którzy są świadomi tego, co jedzą, świetnie wpływają na swoje zdrowie.

Niestety, pośród wegan jest również bardzo wiele osób, które nie do końca wiedzą, co robią i nie dbają o odpowiednią dawkę niektórych składników odżywczych.

Dr Heather Fields powiedziała, że jej zespół zdecydował się na badania, ponieważ:

Popularność tego sposobu żywienia rośnie bardzo szybko, postanowiliśmy przeprowadzić analizę najnowszej literatury specjalistycznej, aby sprawdzić, czy i jakie niedobory grożą weganom najbardziej, i ewentualnie doradzić im, na co zwrócić większą uwagę podczas komponowania swojego jadłospisu.

Ostateczne wyniki, opublikowane w najnowszym numerze czasopisma „Journal of the American Osteopathic Association”, pokazały, że najczęstszymi i najbardziej niepokojącymi niedoborami składników odżywczych wśród wegan są niedobory witaminy B12, żelaza, wapnia, witaminy Dkwasów omega-3.

Z drugiej strony badanie uspokoiło również przeciwników weganizmu. Wiele osób alarmowało, że weganie nie dostarczają swoim organizmom odpowiednich ilości białka oraz aminokwasów. Amerykańskie badania pokazały jednak, że problem ten praktycznie nie istnieje.

Czy dieta wegańska może być niebezpieczna?

Heather Fields podkreśliła, że niedobory wspomnianych wcześniej składników nie wynikają z samego faktu stosowania diety wegańskiej. Według specjalistów są one raczej skutkiem nieodpowiednio zbilansowanego jadłospisu.

Alarmujące jest również to, że weganie opierają swoją dietę na żywności wysoko przetworzonej i nie dostarczają organizmowi wystarczającej ilości warzyw, owocówproduktów pełnoziarnistych. Zdaje się, że właśnie to jest główną przyczyną niedoborów.

Badaczka podkreśla również, że uzyskane przez jej zespół wyniki, pozwalają z całą pewnością stwierdzić, że dobrze zbilansowana dieta roślinna jest wystarczająca dla utrzymania organizmu w dobrej formie i zachowania pełni zdrowia. Odpowiednie jej zaplanowanie wymaga jednak trochę naukidoświadczenia.

Zdaniem Fields, należałoby objąć programami szkoleniowymi także lekarzy pierwszego kontaktu i innych pracowników służby zdrowia, aby potrafili odpowiednio monitorować pacjentów na diecie wegańskiej.

Długotrwałe niedobory witaminy B12, żelaza, wapnia, witaminy D i kwasów omega-3 mogą doprowadzić do zaburzeń neurologicznych, niedokrwistości, osłabienia, większej łamliwości kości oraz innych problemów zdrowotnych.

___

ZdrowoBardzo / PAP / AS