Zamknij

Cytryna na pusty żołądek. Czy cytrusy mogą zaszkodzić?

15.10.2021
Aktualizacja: 15.10.2021 13:25

Czy sok z cytryny można pić na pusty żołądek? Co się stanie, gdy wypijesz sok z cytrusów na pusty żołądek? Efekt może być bardzo nieprzyjemny. Owoce cytrusowe, choć bardzo zdrowe, mogą zaszkodzić. 

Cytryna na pusty żołądek
fot. Shutterstock
  1. Cytryna na pusty żołądek. Czy sok z cytrusów szkodzi na żołądek?

Cytrusy są bardzo zdrowe. Pomarańcze, grejpfruty, cytryny są doskonałym źródłem witaminy C, ale także witamin z grupy B, folianów i składników mineralnych. Cytrusy zawierają błonnik pokarmowy, flawonoidy.

Owoce te są niskokaloryczne i zawierają ligninę, czyli substancję, która spowalnia trawienie i sprawia, że zwiększ się uczucie sytości. Z tego powodu cytrusy są spożywane przez osoby odchudzające się.

Częste spożywanie owoców cytrusowych wzmacnia odporność, obniża poziom cholesterolu LDL we krwi, a także wpływa na zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. 

Jest jeden warunek. Cytrusy muszą być odpowiednio spożywane. Inaczej mogą zaszkodzić.

Cytryna na pusty żołądek. Czy sok z cytrusów szkodzi na żołądek?

Cytryna, jak i pozostałe owoce cytrusowe, jest bogata w kwasy owocowe. Picie soku z cytryny lub spożywanie owoców cytrusowych na pusty żołądek może spowodować, że kwasy owocowe podrażnią wrażliwą śluzówkę żołądka.

Po wypiciu soku z cytryny, pomarańczy lub grejpfruta na pusty żołądek może pojawić się:

Sokiem z cytryny lub innych cytrusów można popić śniadanie. 

Spożywania cytryn na pusty żołądek (i innych cytrusów na pusty żołądek) powinny unikać osoby cierpiące na schorzenia układu pokarmowego, problemy żołądkowe, wrzody. Cytrusów na pusty żołądek nie powinny spożywać dzieci.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: alergie-pokarmowe.pl; wyborcza.pl