Cukier ma destrukcyjny wpływ na psychikę mężczyzn! Zaskakujące odkrycie

Monika Piorun
16.08.2017 14:28
Cukier ma destrukcyjny wpływ na psychikę mężczyzn! Zaskakujące odkrycie
fot. JanVonHolleben/Splash/East News

Trwające przez ponad 20 lat badania potwierdziły, że istnieje związek pomiędzy nadmiarem słodkich dodatków w diecie a... problemami psychicznymi - m.in. depresją i zaburzeniami lękowymi. Co ciekawe, bardziej niż kobiety narażeni są na nie mężczyźni. Jak to możliwe?

Od dawna wiadomo, że cukier to "biała śmierć". Obwiniano go o to, że sprzyja nadwadze i otyłości, niszczy nasze zęby powodując próchnicę, prowadzi do cukrzycy typu 2, miażdżycy oraz chorób serca. Okazuje się jednak, że słodycze są nie tylko wrogiem szczupłej sylwetki - mogą też mieć destrukcyjny wpływ na psychikę. Co ciekawe, dużo gorzej z nadmiarem słodyczy radzą sobie mężczyźni niż kobiety. Dlaczego?

Cukier - słodki drań?

Przez ponad dwie dekady brytyjscy naukowcy z University College London prowadzili kompleksowe badania dotyczące stanu zdrowia, kondycji psychicznej i zwyczajów żywieniowych obywateli (Whitehall II study). Na podstawie danych zebranych wśród ponad 10 tys. osób udało im się ustalić, że istnieje związek pomiędzy nadmierną ilością cukru w codziennej diecie a zaburzeniami psychicznymi. 

Zobacz także

Słodycze mogą aż o 23 proc. zwiększać ryzyko problemów psychicznych u mężczyzn

U mężczyzn, którzy spożywali ponad 67 g cukru na dobę, zaobserwowano aż o 23 proc. wyższe prawdopodobieństwo rozwoju zaburzeń psychicznych - m. in. depresji oraz stanów lękowych w porównaniu do panów, którzy na co dzień jedli nie więcej niż 39, 5 g cukru. Podobna zależność nie występowała jednak u pań.

Choć powszechnie uważa się, że to kobiety częściej deklarują zamiłowanie do słodkich przekąsek, to jednak w ich przypadku negatywny wpływ cukru może ograniczać się głównie do szybszego przyrostu wagi.

Zobacz także

Dla panów depresja ma... słodki smak

SUG
fot. RyanMcGuire, pixaby.com, CC0 Public Domain

W przypadku mężczyzn słodkie dodatki zawarte m.in. w napojach gazowanych, ciastkach lub nawet w kawie czy herbacie, mogą mieć destrukcyjny wpływ na ich... psychikę!

Do tej pory naukowcy nie byli pewni, czy to problemy psychiczne skłaniają do nadmiernej konsumpcji słodkich produktów, czy jest na odwrót - to słodycze sprzyjają ich powstawaniu. Wiele osób tłumaczy bowiem sięganie po słodycze chęcią szybkiej poprawy nastroju.

Jak potwierdza kierująca projektem Annika Knüppel:

Nasze badanie sugeruje, że na dłuższą metę wysokie spożycie słodzonych produktów w codziennej diecie szkodzi zdrowiu psychicznemu mężczyzn.

Zobacz także

Zagłosuj

Sonda dla panów: Jak często w Twoim codziennym menu pojawiają się słodycze?

Liczba głosów:

Zobacz także

źródłoNature

___

zdrowie.radiozet.pl/π