Zamknij

Czego nie pić w czasie upałów? Oto 5 napojów, których należy unikać

12.06.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 23:22
Czego nie pić w czasie upałów? Oto 5 napojów, których należy unikać
fot. Shutterstock

W Polsce temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a w garnuszkach i filiżankach większości z nas kawa. Podstawowy błąd, który popełniamy w czasie upałów to nieprawidłowe nawadnianie organizmu. Zamiast po wodę, lemoniadę i świeżo wyciskane soki, większość z nas sięga tradycyjnie po kawę, napoje gazowane i herbatę. Tymczasem takie napoje odwadniają organizm. Co pić, a czego unikać, aby przetrwać upalne dni i utrzymać dobrą formę?

1.Kawa
Po kawę bardzo często sięgamy w czasie upałów, bo stajemy się senni. Tymczasem kofeina zaburza równowagę elektrolitową, z organizmu wypłukuje magnez i potas, co zwiększa ryzyko zawału i udaru.

2.Herbata
Teina zawarta w herbacie, tak jak, kofeina zaburza gospodarkę elektrolitową. Pragnienie znacznie lepiej gasi schłodzona (niezbyt mocna) herbata z cytryną.

3.Alkohol
Alkohol powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co zmniejsza wydolność układu krążenia. Alkohol odwadnia również organizm, co może skutkować udarem.

4.Napoje typu coca-cola i napoje energetyczne
Pijąc napoje energetyczne, ryzykujemy utratą wody i minerałów. Dodatkowo duże ilości cukru w napojach energetycznych spowalniają wchłanianie płynów przez organizm.

5. Słodki kompot
Cukier w napoju sprawia, że pragnienie szybko wraca. Dodatkowo, wysoka zawartość cukru wywołuje napady głodu, stymuluje procesy zapalne, obciąża nerki. Jeśli chcesz przyrządzić napój samodzielnie, wypróbuj kombinację wody mineralnej, pomarańczy, mięty i niewielkiej ilości stewii.

Ważna informacja

Z badania przeprowadzonego przez TNS Polska wynika, że Polacy spożywają za mało płynów, a gdy już piją, zazwyczaj są to napoje słodzone.