Co oznaczają symbole na butelkach?

Monika Piorun
09.08.2016 16:40
Co oznaczają symbole na butelkach?
fot. Jeśli nie wiesz, co producenci chcą nam powiedzieć na podstawie tajemniczych znaków umieszczanych na opakowaniu, wyjaśniamy, jak je rozszyfrować

Jeśli nie wiesz, co producenci chcą nam powiedzieć na podstawie tajemniczych znaków umieszczanych na opakowaniu - pomożemy Ci je rozszyfrować!

Większość z nas przestała już nawet zwracać uwagę na to, jak powszechnie otaczają nas plastikowe opakowania. Trudno sobie już nawet wyobrazić bez nich życia.

Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że informacje umieszczane przez producentach na popularnych butelkach lub pojemnikach z tworzyw sztucznych, mogą uzbroić nas w wiedzę, którą warto wykorzystać, jeśli zależy nam na ograniczeniu szkodliwych substancji, na jakie narażamy nasz organizm poprzez kontakt z opakowaniami produktów codziennego użytku.

Przeczytaj: Bisfenol A - trucizna z plastiku

pet

1 - PET opakowania z politereftalanu etylenu powinny nam służyć do jednorazowego użytku, nie warto ich wykorzystywać ponownie ze względu na to, że nawet po ich dokładnym wymyciu mogą się z nich ulotnić szkodliwe substancje, które mogą mieć wpływ na nasz układ hormonalny.

2 - HDPE polietylenowe opakowania możemy bez obaw powtórnie wykorzystać, nie są szkodliwe.

3 - PCV zawarty w nich polichlorek winylu może być toksyczny, podobnie jak wydzielane w procesie spalania PCV dioksyny; oznaczenie spotykane na opakowaniach folii spożywczych.

Warto w tym przypadku zaznaczyć, że skrótowiec PCV w języku polskim jest uważany za niepoprawny logicznie i językowo. W nazewnictwie międzynarodowym używa się wyłącznie skrótu PVC – od poly(vinyl chloride) lub PCW – od polskiego poli(chlorek winylu) – który jednak również nie jest poprawnie utworzony: formą zgodną z zasadami tworzenia skrótowców literowych w języku polskim byłoby PChW, choć nazwa ta nie jest spotykana.

4 - LDPE polietylen jest dozwolony do powtórnego użytku, nie wykazuje szkodliwego wpływu na nasz organizm.

5 - PP polipropylen uważa się za jedno z najbezpieczniejszych rodzajów tworzyw używanych do produkcji opakowań.

6 - PS polistyren, czyli popularny styropian, mimo że często wykorzystywany jest do opakowywania żywności na wynos lub w kubeczkach na kawę, może wydzielać toksyny, dlatego nie powinno się go stosować do przechowywania produktów spożywczych.

7 - pod tym numerem kryją się pozostałe substancje wykorzystywane do produkcji plastikowych opakowań. Do tej kategorii zalicza się opakowania zawierające bisfenol A (BPA), należy więc na nie uważać.

Jeśli nie chcemy szkodzić zdrowiu, lepiej nie stosować opakowań oznaczonych skrótem PET, PS oraz tych pochodzących z ostatniej grupy, do której zalicza się "inne tworzywa", chyba że są oznaczone informacją "BPA free".

Zdecydowanie najgorszym pomysłem jest podgrzewanie ich w kuchenkach mikrofalowych, ponieważ narażamy się wtedy na zwielokrotnienie ilości szkodliwych substancji, które mogą przeniknąć z opakowania do naszego posiłku.

Zagłosuj

Jak często zwracasz uwagę na oznaczenia umieszczone na opakowaniach?

Liczba głosów:

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π