10 owoców i warzyw idealnych na lato według Kuchni Pięciu Przemian

Monika Piorun
04.07.2016 23:04
10 owoców i warzyw idealnych na lato według Kuchni Pięciu Przemian
fot. Co jeść latem? Sprawdź listę najzdrowszych owoców i warzyw

Aromatyczne arbuzy, jagody, czy może soczyste pomidory? Które rośliny sprzyjają utracie wagi, pozwalają lepiej nawodnić organizm i idealnie gaszą pragnienie? Sprawdź listę 10 najzdrowszych letnich przekąsek!

Medycyna Wschodu zwraca uwagę na to, że człowiek, który jest częścią natury, powinien dopasować się do jej cyklu związanego z porami roku. Według zasad Kuchni Pięciu Przemian lato odpowiada przemianie ognia. Ma naturę męską (yang), przypisuje się mu gorzki smak i kolor czerwony. Jak wykorzystać znaną od tysięcy lat wiedzę, by doprowadzić rozgrzane upałem ciało do idealnej równowagi?

Wystarczy kierować się prostymi zasadami opartymi na wielowiekowej tradycji dopasowywania pożywienia do panującej pory roku i miejsca, w jakim się przebywa. Warto wtedy wybierać do jedzenia takie produkty, których energia niesie ze sobą najwięcej korzyści dla naszego organizmu.

Zdecydowanie najlepiej sięgać po owoce i warzywa rosnące naturalnie w naszej strefie klimatycznej.

W Polsce panuje klimat umiarkowany, dlatego raczej nie powinniśmy opierać swojej diety wyłącznie na roślinach, które w tej części świata są postrzegane jako egzotyczne.

Przeczytaj: Skąd pochodzi żywność, którą kupujemy w supermarketach?

Choć cytrusy, banany i ananasy, tak jak wszystkie owoce tropikalne, mogą być doskonałą przekąską w czasie upałów i weszły już na stałe do naszego letniego menu, to jednak zdecydowanie lepiej wybierać nasze rodzime owoce i warzywa, do których nasz organizm wydaje się być lepiej przystosowany.

Zobaczcie, co najlepiej jeść w naszej strefie klimatycznej, kiedy temperatura zaczyna być naprawdę wysoka!

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π