#BabySteps, czyli metoda małych kroków

Materiały partnerskie
19.03.2019 13:45
Zero waste - jak pomóc środowisku
fot. Shutterstock

Tematy związane z zanieczyszczeniem środowiska nie są Ci obce, chcesz zacząć żyć ekologicznie, ale nie wiesz, jak zacząć? Boisz się, że będzie to zbyt czasochłonne i przerośnie Twoje możliwości? Skorzystaj z naszych porad i zobacz, jak metodą małych kroczków wprowadzić zmiany, by być eko.

Śmieci są wszędzie i nie oszukujmy się, nie da się ich całkowicie wyeliminować z naszego życia mimo presji, jaką wywierają na nas media i promowany przez nich trend na bycie eko. Są jednak obszary, w których możemy wiele zdziałać, np. zmniejszenie ilości śmieci czy ich segregacja. Aby osiągnąć sukcesy na tym polu, trzeba zacząć od tak zwanych małych kroczków (ang. baby steps). Zmiany należy wprowadzać stopniowo i świadomie, tak by z czasem stały się zdrowym nawykiem. Dzięki temu nie tylko zmniejszymy ilość zanieczyszczeń we własnym otoczeniu, ale również zaoszczędzimy. Od czego zacząć? Mamy na to kilka pomysłów.

  1. Torba na zakupy wielokrotnego użytku – zawsze miej ją zwiniętą i schowaną w torebce (nie zajmuje wiele miejsca i niewiele waży). W ten sposób unikniesz kupowania foliowych torebek i bezpiecznie doniesiesz zakupy do domu.
  2. Wielorazowy kubek na kawę – na rynku jest spory wybór kubków termicznych, które nie tylko utrzymają temperaturę napoju, ale pozwolą również bezpiecznie ją przenieść. Ten trend staje się coraz popularniejszy i dlatego wiele kawiarni daje zniżkę na kawę, jeśli kupujący ma swój własny pojemnik. To nie tylko oszczędność dla Ciebie, ale również dla środowiska, bo jednorazowe kubki stosowane w takich miejscach nie mogą być recyklingowane (z wierzchu są co prawda papierowe, ale wewnątrz są pokryte cienką warstwą plastiku).
  3. Pojemniki na jedzenie na wynos – pojemniki wielokrotnego użytku to doskonałe rozwiązanie dla osób, które przygotowują posiłki w domu, ale nie tylko. Coraz częściej można zamówić dania na wynos we własnym pojemniku. Takie pojemniki są szczelne, mogą być termiczne – można w nich bezpiecznie przenieść, np. zupę. Oszczędność jest oczywista: nie płacimy za opakowanie i nie musimy wyrzucać pustych plastikowych opakowań do śmieci.  
  4. Wielorazowe sztućce i słomki – nie zajmują zbyt dużo miejsca i można z nich korzystać wszędzie, nawet podczas spotkania na mieście ze znajomymi. Na rynku jest wiele tego typu produktów, np. z włókna bambusowego.
  5. Własna butelka na wodę – możesz do niej przelać filtrowaną wodę w domu i zabrać ze sobą. Taka butelka – metalowa, plastikowa wielokrotnego użytku – będzie Ci długo służyć. Przysłuży się też środowisku.
shutterstock_1228850692_zero waste 1

Mamy nadzieję, że idea szukania zamienników dla plastikowych opakowań, wyda się Ci się interesująca. Takie zmiany nie nadwyrężą Twojego budżetu (mogą nawet pomóc Ci zaoszczędzić), a z pewnością przysłużą się środowisku naturalnemu.