Zamknij

6 napojów, które najszybciej odwadniają organizm. Lepiej ich unikać

20.05.2022
Aktualizacja: 20.05.2022 12:05
Te napoje najszybciej odwiadniają organizm
fot. Shutterstock

W letni, upalny dzień nic nie smakuje lepiej niż schłodzony, ulubiony napój. Jednak zanim znowu po niego sięgniemy, warto sprawdzić, czy nie wywołuje odwrotnego efektu, niż chcieliśmy. Sprawdź, jakie napoje najszybciej odwadniają organizm

  1. Cola
  2. Napoje energetyczne
  3. Soki
  4. Kawa
  5. Alkohol
  6. Mrożona herbata
  7. Po jakie napoje sięgać w ciepłe dni?

Rozpoczął się sezon pikników i imprez na świeżym powietrzu. Latem chętniej sięgamy po zimne napoje, które doskonale gaszą pragnienie. Jednak to, że zimna lemoniada czy mrożona herbata doskonale smakują w wakacyjne dni, wcale nie oznacza, że są zdrowe. To, co pijemy, ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o nawodnienie organizmu. Niektóre napoje, zwłaszcza pite przez dłuższy czas, mogą prowadzić do szybkiego odwodnienia, które jest niebezpieczne dla organizmu. Odwodnienie przyczynia się do zmęczenia i bólu głowy, podwyższa ciśnienie, powoduje zaburzenia trawienia i problemy z nerkami. Jak tego uniknąć? Z tych napojów lepiej zrezygnować:

Cola

Picie słodkich, gazowanych napojów gasi pragnienie tylko na chwilę, a ostatecznie sprawia, że jesteśmy jeszcze bardziej spragnieni. Gdy zwiększa się poziom glukozy we krwi, organizm pobiera wodę z komórek, próbując przywrócić właściwy poziom. Jednym słowem, cukier zwiększa zapotrzebowanie organizmu na wodę, by przywrócić prawidłowy metabolizm.

Napoje energetyczne

Gdy robi się gorąco, szybko tracimy energię. Mogłoby się wydawać, że wypicie napoju energetycznego szybko postawi nas na nogi… Niestety, taki nawyk jest niezdrowy i powoduje złe samopoczucie. Już po upływie godziny od wypicia napoju energetycznego, zaczyna spadać cukier i kofeina, a w efekcie czujemy narastające  zmęczenie.

Soki

Mechanizm jest taki sam, jak w przypadku słodkich napojów gazowanych. Oczywiście warto spożywać soki owocowe (zwłaszcza świeże), jednak warto zachować umiar. Soki dostępne w sklepach niestety mają dużo mniej właściwości odżywczych od świeżo wyciskanych, zawierają też dużo cukru. Jeżeli lubimy sok, najlepiej rozcieńczać go wodą.

Kawa

O ile picie kawy w rozsądnych ilościach ma wiele korzyści, jeśli pijemy jej dużo, warto do każdej filiżanki wypijać też szklankę wody. Pamiętajmy, że kawa, mimo wielu zalet, wypłukuje z organizmu  pierwiastki, takie jak sód, potas czy magnez i działa moczopędnie. Niektórzy z nas latem częściej sięgają po kawę, ze względu na jej działanie pobudzające dlatego w czasie wakacji warto pamiętać o odpowiedniej ilości wypijanej w ciągu dnia wody.

Alkohol

Alkohol to jeden z najszybciej odwadniających napojów, niezależnie od tego, czy jest to zimne piwo, wino czy drink. Alkohol zaburza naturalną gospodarkę wodno-elektrolitową w organizmie poprzez działanie moczopędne. Powoduje też rozszerzenie naczyń krwionośnych, co prowadzi do problemów układu sercowo-naczyniowego, co jest szczególnie niebezpieczne w upalne dni.

Mrożona herbata

Mrożona herbata zawiera zarówno cukier, jak i kofeinę. Takie połączenie może prowadzić do uczucia wysuszenia, bólu głowy i zmęczenia. Najgorsze są gotowe mrożone herbaty dostępne w sklepach. Jeśli latem lubimy sięgać po ten napój, warto przygotować go samodzielnie, dodając ulubione owoce i jak najmniejszą ilość cukru.

Po jakie napoje sięgać w ciepłe dni?

Bez względu na pogodę, najlepsza dla naszego organizmu jest woda mineralna. Jeżeli chcemy urozmaicić jej smak, warto dodać do niej sezonowe owoce. Woda doskonale smakuje z pokrojonymi malinami, truskawkami czy brzoskwiniami. Oczywiście czasami możemy pić też inne rzeczy, jednak warto zachować rozsądek.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: eatthis.com