Zamknij

3 produkty spożywcze, które pomogą zwalczyć jet lag. Poleca dietetyk

17.08.2022
Aktualizacja: 17.08.2022 09:50
Jet lag
fot. Shutterstock

Wielogodzinny lot samolotem może prowadzić do rozregulowania organizmu - bezsenność, niestrawność, brak apetytu, problemy z wypróżnianiem, złe samopoczucie. To objawy, które często towarzyszą osobom z jet lagiem. Jak złagodzić skutki tego zjawiska? Jak szybko uporać się z jet lagiem? Dietetyk proponuje 3 rozwiązania żywieniowe.

Jet lag, czyli zespół nagłej zmiany strefy czasowej to przypadłość, która dotyka osoby latające samolotem na długich dystansach w kierunku równoleżnikowym (wschód-zachód). Zaburzenie spowodowane jest powolnym dostosowywaniem się zegara biologicznego do czasu, jaki zastaliśmy w miejscu docelowym.

Po długodystansowym locie można mieć problemy ze snem lub pozostawaniem w stanie czuwania o zwykłej porze. To uczucie może trwać nawet tydzień. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że skutki jet lagu mogą być znacznie poważniejsze niż problemy ze snem – jet lag może powodować problemy z trawieniem, zaburzenia czynności jelit, wahania ciśnienia krwi i ogólne złe samopoczucie.

Brytyjski ekspert ds. żywienia Tom Bennett z MuscleFood twierdzi, że odpowiednia dieta ma ogromne znaczenie w przypadku jet lagu. Jedzenie jest paliwem dla organizmu, który próbuje przystosować się do nowej rzeczywistości. Ekspert przekonuje, że spożywanie konkretnych produktów może przyspieszyć proces radzenia sobie z jet lagiem.

Co jeść, gdy ma się jet lag? Dietetyk poleca 3 produkty

Migdały, orzechy nerkowca i orzeszki ziemne: orzechy są bogate w cynk i magnez, które pomagają ludziom się zrelaksować i poprawiają jakość snu. Zawierają również naturalny hormon, melatoninę, która jest uwalniana przez organizm wieczorem, aby mózg wiedział, że nadszedł czas na sen.

Owoce i warzywa bogate w wodę: utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia to jeden z najlepszych sposobów na pokonanie zmęczenia spowodowanego jet lagiem. Pokarmy o dużej zawartości wody to odświeżający sposób na nawodnienie po długim locie. Idealnie nadają się do tego truskawki, arbuz, seler i picie dużej ilości wody. Innym sposobem nawodnienie i pokonanie głodu lekką przekąską jest podjadanie ogórków – zawierają 96 proc. wody. Są również bogate w przeciwutleniacze, które mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego.

Banany: zwalczanie chęci zasypiania zbyt wcześnie na wakacjach może być trudne, zwłaszcza gdy musisz przywrócić rytmu snu. Banany są pełne potasu i naturalnych cukrów, dzięki czemu dostarczają energii, której potrzebujesz, aby pokonać nadmierną senność. 

Jedzenie i napoje, których należy unikać:

  • Kawa może mieć łagodne działanie moczopędne, a jej zbyt duża ilość może przyczynić się do odwodnienia. Ponadto kofeina może siać spustoszenie w zegarze biologicznym, opóźniając wzrost melatoniny.
  • Pokarmy z dużą ilością cukru również powinny być ograniczone, jeśli chcesz zastrzyku energii. Chociaż na początku dają impuls energii, to wkrótce następuje załamanie energetyczne i pojawia się zmęczenie oraz senność.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailymail.co.uk