Zamknij

10 objawów świadczących o tym, że jesz za dużo soli

19.08.2021
Aktualizacja: 19.08.2021 12:15

Nadmiar soli szkodzi. Przyprawa ta może przyczyniać się do wielu przewlekłych chorób. Dowiedz się, jakie objawy mogą świadczyć o tym, że spożywamy zbyt wiele soli.

Nadmiar soli w organizmie - jakie objawy?
fot. Shutterstock

Sól to przyprawa, która nadaje smak potrawom, ale działa również jako konserwant żywności. Jej składnikiem jest sód – ważny dla organizmu człowieka pierwiastek. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby dzienne spożycie soli nie wynosiło więcej niż 5 g (jedna łyżeczka) soli dziennie na osobę, tymczasem Polacy spożywają średnio 11,5 g soli dziennie. Niestety przyprawa ta jest dodawana do bardzo wielu potraw spożywanych przez nas na co dzień. Najwięcej jest jej w: żółtym serze, przetworach mięsnych (wędlinach, kiełbasie), pieczywie, koncentratach zup i sosów, przekąskach.

Sól, podobnie jak cukier, bywa uzależniająca. Wiele osób nie potrafi zrezygnować ze słonych przekąsek i spożywa ich więcej, niż powinno, biorąc pod uwagę dzienne normy spożycia dla tej przyprawy. Tymczasem nadmiar soli w organizmie, może przyczyniać się do wielu niebezpiecznych chorób, m.in. nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, chorób serca (np. powiększenie mięśnia sercowego, niewydolności serca), chorób nerek (np. kamicy nerkowej), osteoporozy, raka żołądka. To długofalowe konsekwencje spożywania zbyt dużej ilości soli, a jakie są te krótkofalowe? Podpowiadamy.

Jak rozpoznać, że spożywamy za dużo soli?

Kilka objawów może świadczyć o tym, że spożywamy za dużo soli. Wśród nich wymienić można, m.in.:

Wzdęcia – to jeden z najczęstszych objawów nadmiernego spożycia soli. Zawarty w soli sód przyczynia się do zatrzymania wody w organizmie i zaburza trawienie, co może prowadzić do powstawania gazów i wzdęć. Co więcej, badania na gryzoniach pokazały, że sól może zmieniać skład bakterii jelitowych, a to również może wpłynąć na produkcję gazów w okrężnicy.  

Wysokie ciśnienie krwi – sól zwiększa ciśnienie krwi, co może prowadzić do wielu niebezpiecznych dla zdrowia chorób. Tu również głównym winowajcą jest sód, a właściwie chlorek sodu, bo z tej postaci pierwiastek ten występuje w soli. Sód w nadmiarze upośledza pracę nerek i utrudnia pozbycie się płynów z organizmu, w efekcie podnosi się ciśnienie krwi.

Obrzęki – one również mogą być sygnałem, że w naszej diecie jest zbyt dużo soli, a co za tym idzie sodu w organizmie. Sól zatrzymuje wodę w organizmie, w rezultacie może się pojawić opuchlizna, m.in. na twarzy, dłoniach, stopach i wokół kostek.

Zwiększone pragnienie – jeśli zauważyłeś u siebie zwiększone pragnienie, a nie zmieniły się warunki atmosferyczne, które mogłyby na to zjawisko wpłynąć (np. wysoka temparatura powietrza), może to oznaczać, że spożywasz zbyt soli. Zawarty w niej sód ma wpływ na utrzymywanie równowagi płynów w organizmie. Jeśli jest go za dużo w organizmie, czyli kiedy spożywamy za dużo tej przyprawy, dochodzi do zaburzenia tej równowagi. Organizm pobiera wodę z komórek, by zneutralizować sód. Efektem tego procesu jest zwiększone pragnienie, ponieważ organizm daje znać, że nie ma wystarczającej ilości wody na reagowanie na tak dużą ilość sodu.

Przybieranie na wadze – kiedy organizm zatrzymuje wodę w organizmie, zaczynamy przybierać na wadze. Jeśli wzrost kilogramów jest nagły (następuje w ciągu kilku dni), przyczyną może być nadmiar soli w diecie. Spróbuj wyeliminować tę przyprawy i zobacz, czy po kilku dniach waga wróci do normy. Pamiętaj, że otyłość zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2 etc.

Częstsze oddawanie moczu – niestety nadmiar soli w organizmie może u niektórych osób przyczynić się do częstszego oddawania moczu. Jak to działa? Sól zwiększa pragnienie, więc pijemy więcej napojów, a w efekcie częściej biegamy do toalety.

Problemy ze snem – nadmiar soli może przyczyniać się do problemów ze snem, takich jak niespokojny sen, częste budzenie się w nocy (m.in. po to, by pójść do toalety). W efekcie rano jesteśmy zmęczeni, rozdrażnieni.

Ogólne zmęczenie, osłabienie – osoby, które spożywają zbyt dużo soli mogą odczuwać zmęcznie i osłabienie. Powodów może być kilka. Po pierwsze, mogą źle sypiać (patrz powyżej), po drugie organizm, by zneutralizować nadwyżkę sodu z organizmu pobiera wodę z komórek, co przyczynia się do ogólnego osłabienia organizmu.

Problemy żołądkowe – nadmiar soli w organizmie może przyczyniać się do mdłości, a nawet do biegunki. Jeśli masz rozstrój żołądka lub skurcze żołądka, przyjrzyj się swojej diecie i zastanów się, jak ograniczyć sól. Pamiętaj o wodzie! Pomoże nawodnić organizm i tym samym poprawić samopoczucie.

Ból głowy – duża ilość soli przyczynia się do rozszerzeniem naczyń krwionośnych w mózgu, co może skutkować silnymi bólami głowy. Jeśli ta dolegliwość pojawia się po zjedzonym posiłku, sprawdź, czy nie był on zbytnio przesolony.

Ważne!

Jeśli zauważysz u siebie tego typu objawy, przyjrzyj się swojej diecie. Sprawdź, ile w rzeczywistości spożywasz soli. Pamiętaj, liczy się nie tylko sól dodawana na przykład do zupy, czy gotujących się ziemniaków, ale również ta w pieczywie, serze czy wędlinie. Postaraj się wyeliminować nadmiar soli i sprawdź, czy twój stan zdrowia się poprawi. Jeśli nie, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Jak ograniczyć ilość soli w diecie?

Ograniczenie soli w diecie jest prostsze, niż nam się wydaje. Trzeba się zastosować do poniższych rad:

  1. Zrezygnuj z jedzenia słonych przekąsek.
  2. Zrezygnuj z jedzenia przetworzonych potraw oraz gotowych dań z dodatkiem sosów i przypraw, np. zamiast kupować mrożoną zapiekankę ze sklepu, zrób ją samodzielnie w domu. Potrzebujesz tylko pieczarek, cebuli, odrobimy dobrej jakości sera i bagietki.
  3. Zamiast kupować wędliny w sklepie, upiecz mięso w domu.
  4. Czytaj etykiety i sprawdzaj zawartość sodu w kupowanej żywności. Rezygnuj z tych produktów, które zawierają duże ilości soli.
  5. Zamiast soli używaj ziołowych przypraw, nadadzą one potrawom głębi smaku.
  6. Jeśli jesz poza domem, poproś o przygotowanie dania bez dodatku dużej ilości soli.

Ważne!

Początkowo potrawy bez dodatku soli mogą nam się wydawać mdłe i niesmaczne. To chwilowe i po kilku dniach się zmieni. Przyczyną się zmiana wrażliwości kubków smakowych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: webmd.com/ dietetycy.org.pl/