Uważaj na kiełki, arbuzy i inne niebezpieczne wakacyjne przekąski

Natalia Kovacs
08.07.2015 13:44
Uważaj na kiełki, arbuzy i inne niebezpieczne wakacyjne przekąski
fot. 10 najbardziej niebezpiecznych wakacyjnych potraw [VIDEO]

Wakacje sprzyjają kulinarnym grzeszkom. Warto jednak być ostrożnym, aby wakacji - zamiast na leżaku - nie spędzić w toalecie z zatruciem pokarmowym. Zobaczcie, przy spożywaniu jakich potraw należy zachować szczególną ostrożność lub zrezygnować z nich w ogóle; zwłaszcza, jeśli mamy wrażliwy żołądek.

10. Kiełki 

Kiełki są bardzo podstępne, bo niewiele osób wie, że bardzo łatwo się nimi zatruć. Dlaczego? Rozwijają się one najlepiej w ciepłym i wilgotnym otoczeniu, czyli dokładnie w tych warunkach, które tak kochają bakterie, w tym niebezpieczne dla nas bakterie Salmonelli, Listerii i E.Coli. Jeśli nie wiemy, skąd pochodzą kiełki, które podano nam w burgerze czy sałatce, lepiej z nich zrezygnujmy.  

9. Dressing w sałatce cesarskiej

W niektórych restauracjach i barach dressing do sałatki cesarskiej jest przyrządzany w tradycyjny sposób, co oznacza, że są do niego dodawane surowe jajka. Dlatego warto o to spytać, zamawiając tę potrawę. Jeżeli jesteśmy w obcym kraju i nie mamy możliwości sprawdzenia, z czego zrobiony jest dressing, lepiej zrezygnujmy z tej sałatki. Surowe jajka grożą zatruciem Salmonellą (a dokładniej bakteriami z grupy Salmonella enterica, inaczej pałeczki paraduru), co zepsuje urlop nawet w najpiękniejszym miejscu na świecie.  

8. Sałaty różnego rodzaju 

Niestety, nie tylko dressing może nam zaszkodzić, jeśli zamówimy sałatkę. Również sałaty (wszystkie rodzaje) są dość niebezpieczne. Dlaczego? Niebezpieczne bakterie mogą się dostać na liść sałaty w różnych momentach: u hodowcy, w restauracji, a nawet podczas podawania posiłku. Wystarczy, że osoba przygotowująca posiłek jest chora i nie założy rękawiczek ani nie umyje rąk - już jesteśmy narażeni na różne choroby. Sałatę jemy na surowo, więc bakterie nie są unieszkodliwione przez wysoką temperaturę. Wniosek: sałatki na wakacjach jemy tylko w dobrze nam znanych, sprawdzonych miejscach.  

7. Ostrygi 

Popularny afrodyzjak, często spożywany właśnie na urlopie, również może być niebezpieczny dla naszego zdrowia. Surowe owoce morza, a zwłaszcza ostrygi, mogą zawierać bakterie Vibrio parahaemolyticus i Vibrio vulnificu. Powodują one bóle brzucha i ostrą biegunkę. Dla osób, które mają chorą wątrobę lub walczą z rakiem, takie zatrucie może być śmiertelnie niebezpieczne. Dla pozostałych - będzie co najmniej nieprzyjemne.  

6. Arbuzy

Należy również uważać na arbuzy i melony, mogą one bowiem zawierać bakterie Listerii, które giną tylko pod wpływem wysokiej temperatury.  

5. Kurczak

Mięso kurczaka może zawierać bakterie Salmonelli. Dobra wiadomość jest taka, że zabija je wysoka temperatura, więc jeżeli kurczak jest dobrze usmażony, to nic nam nie grozi. Uważać należy przy spożywaniu drobiowego mięsa z grilla - warto sprawdzić, czy smakowicie wyglądający filet nie jest miejscami surowy.  

4. Pomidory 

Surowe pomidory mogą zawierać bakterie Salmonelli. Jeśli przygotowujemy posiłek sami, warto sparzyć pomidory, a przynajmniej porządnie je umyć.  

3. Faszerowane jajka 

Najlepiej zrezygnować z tej potrawy na wakacjach - jeśli jajka nie są prawidłowo przechowywane, ryzyko zakażenia bakteriami Salmonelli jest bardzo wysokie.  

2. Sałatki makaronowe 

W potrawach takich jak sałatki makaronowe może występować bakteria gronkowca. Jest ona często przenoszona na skórze - jeśli osoba przygotowująca posiłek nie myła rąk, jesteśmy zagrożeni.  

1. Grillowane mięso 

Podczas grillowania większość bakterii wywołujących zatrucie pokarmowe ginie. Jeśli jednak przesadzimy i mięso, które jemy jest miejscami zwęglone, zawiera rakotwórcze substancje. Nie odczujemy skutku zjedzenia zbyt mocno upieczonej kiełbaski od razu, ale częste spożywanie takich posiłków może zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwór.

Przed tego typu posiłkami przestrzegają badacze z Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem. Badania przeprowadzone w tym Instytucie wykazały również, że ilość substancji rakotwórczych może być zmniejszona, gdy mięso, drób lub ryby będą marynowane przez co najmniej 30 minut z mieszaniną octu, soku z cytryny i ziół.