Zamknij

Jedzenie z mikrofali zdrowsze niż z piekarnika. Obalamy 10 mitów

Monika Karbarczyk
02.07.2015 14:27

Zdrowa dieta stała się modna. Wraz z tą tendencją pojawiło się wielu ekspertów, którzy dzielą się z nami swoimi receptami na zdrowie. Ale nie wszyscy mają rację. Poznaj 10 mitów o jedzeniu - na pewno wierzyłeś w co najmniej jeden z nich.

10 mitów na temat jedzenia. Zaskakujące informacje o jedzeniu [VIDEO]
fot. ---

10. Mikrofalówka to zło

Mit głosi, że podgrzewając jedzenie w mikrofalówce sprawiamy, że traci ono cenne składniki i przestaje być zdrowe. Tak naprawdę cenne składniki i minerały tracimy, gdy jedzenie gotowane jest zbyt długo i w zbyt wysokiej temperaturze. W wielu przypadkach jedzenie z mikrofalówki będzie bogatsze w mikroelementy, bo jest wystawione na wysoką temperaturę przez kilka minut.

9. Cukierki musujące popite Coca Colą eksplodują w brzuchu

Eksperymenty z Coca Colą i mentosami lub cukierkami musującymi w butelce, dały wielu osobom do myślenia. Ludzie przestraszyli się, że takie połączenie może rozsadzić im żołądek. W Seattle niepokój był na tyle silny, że US Food and Drug Administration wprowadziła specjalną infolinię poświęconą temu tematowi. Prawda jest taka, że popicie musujących cukierków czy oranżadki w proszku Coca Colą, spowoduje co najwyżej lekką niestrawność lub... nieeleganckie beknięcie.

8. Jajka są niezdrowe dla serca (ten zły cholesterol...)

Jakiś czas temu ofiarą niektórych pseudoekspertów od żywienia padły, Bogu ducha winne, jajka. Dlaczego? Bo zawierają cholesterol, który spożywany w nadmiarze szkodzi sercu. Nieprawdą jest jednak, że jajka są niezdrowe!

Jajko stanowi skarbnicę substancji odżywczych, witamin, minerałów i mikroelementów, w tym tych działających przeciwmiażdżycowo (witaminy D i B12, ryboflawina, kwas foliowy). Wystarczy zachować umiar i spożywać najwyżej 1 dziennie.

7. Czerwone wino poprawia krążenie i jest dobre dla serca (niestety, to mit)

Częściowo, ale mit :) Ilość czerwonego wina, która może działać korzystnie na nasze naczynia krwionośne to jedna lampka dziennie dla kobiet i dwie dla mężczyzn. I na tym koniec.

6. Dieta bezglutenowa jest dobra dla wszystkich

Tylko 1 proc. populacji cierpi na celiakię, co oznacza, że nie trawi glutenu. Pozostałe osoby nie muszą wykluczać pszenicy i mąki, by zachować zdrowie i urodę. Lekarze i dietetycy zlecają wręcz, by nie wykluczać pełnoziarnistego pieczywa z diety. Niezdrowe są po prostu nasze ulubione białe bułki.

5. Jeśli połkniemy gumę do żucia, będziemy ją trawić kilka lat i nabawimy się niestrawności

Guma rzeczywiście nie jest trawiona, ale zostaje wydalona w normalnym okresie czasu i raczej nam nie zaszkodzi. Oczywiście w umiarkowanych ilościach...

4. Picie mleka chroni przed osteoporozą

Niestety, wapń z mleka jest łatwo przyswajany tylko przez dzieci. Dorośli, którzy chcą się uchronić przed osteoporozą, powinni wybierać raczej mleczne produkty fermentowane, jak kefiry.

3. Ostrygi są afrodyzjakiem

Ostrygi są uważane za najlepszy posiłek dla zakochanych podczas romantycznej kolacji, bo działają podobno jak silny afrodyzjak. Niestety, nie dowiodły tego żadne badania. Możliwe jednak, że wystarczy samo przekonanie, by zwiększyć naszą sprawność seksualną. Dowiedziono przecież, że placebo działa. Pewne jest natomiast, że ostrygi są bogate w wiele cennych substancji odżywczych - nie warto z nich rezygnować.

2. Czekolada wywołuje trądzik

Trądzik jest wywoływany przez bakterie. Pryszcze powstają na przetłuszczonej cerze. Czekolada nie ma na to wpływu.

1. Produkty light pomagają w odchudzaniu

Niestety, nie uda nam się schudnąć tylko za pomocą zamiany zwykłych produktów na te o obniżonej kaloryczności. Po pierwsze, jeśli dokładnie przestudiujemy etykiety zobaczymy, że różnica w dostarczanej nam energii nie jest aż tak duża. Po drugie, nasz mózg nie daje się tak łatwo oszukać i zazwyczaj zamiast jednego jogurtu pełnotłustego zjadamy dwa lub trzy typu light i... tyjemy dalej. Nie ma na razie lepszego rozwiązania niż zbilansowana dieta i ćwiczenia.