Zamknij

Ten makaron zawiera tlenek etylenu. GIS ostrzega przed tym produktem

23.08.2021
Aktualizacja: 23.08.2021 09:57

Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące makaronu penne marki Pasta Natura. Produkt ten zawiera składnik zanieczyszczony 2-chloroetanolem – substancję szkodliwą dla zdrowia.

Makaron penne
fot. Shutterstock

GIS o zanieczyszczeniu produktu 2-chloroetanolem poinformował producent – firma Pasta Natura Srl, korzystając z Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF). Dystrybutorem makaronów tej firmy w Polsce jest firma Bio Planet S.A. z Wilkowej Wsi niedaleko Leszna.

Chodzi o produkt:

  • Makaron (kukurydziany z kurkumą i pieprzem) penne bezglutenowy BIO 250 g Pasta Natura, Numer partii / Data minimalnej trwałości: 16.02.2024

2-chloroetanol jest substancją pochodną tlenku etylenu, łatwopalnego gazu, i jest szkodliwy dla zdrowia, bo ma działanie genotoksyczne i kancerogenne. Obecność tej substancji w żywności w Unii Europejskiej jest niedozwolona, nawet w minimalnych ilościach.

GIS ostrzega, by nie spożywać tego produktu, ale jeśli mamy go w domu, należy odnieść go do sklepu lub zwrócić bezpośrednio do producenta.

Źródło: GIS