Zamknij

Wycofano kolejne suplementy diety. GIS ostrzega przed tlenkiem etylenu

16.11.2021 10:26
Suplementy diety wycofane z obrotu
fot. Shutterstock

Niemal co tydzień GIS informuje o wycofaniu ze sklepów kolejnych suplementów diety, w których wykryto groźny tlenek etylenu. Tym razem GIS ostrzega przed czterema produktami znanej marki i informuje konsumentów: ''Nie należy spożywać partii produktów określonych w tym komunikacie''. Sprawdź, czy masz te suplementy w domu.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. GIS informuje, że w określonych partiach suplementów marki ALLNUTRITION wykryto groźną dla zdrowia substancję — tlenek etylenu.

ZOBACZ: Skąd w żywności tlenek etylenu?

Chodzi o suplementy:

ENERGY BALANCE 60 kapsułek

  • Numer partii: AN210529
  • Data minimalnej trwałości: 05.2023 r.

GOOD TRIP 60 kapsułek

  • Numer partii: AN210522
  • Data minimalnej trwałości: 05.2023 r.

BRAIN FOCUS 60 kapsułek

  • Numer partii: AN210606
  • Data minimalnej trwałości: 06.2023 r.

REDOX EXTREME 90 kapsułek

  • Numer partii: 273220
  • Data minimalnej trwałości: 08.2022 r.

Tlenek etylenu — co to za substancja?

Tlenek etylenu (epoksyetan) jest bezbarwnym gazem o słodkawym zapachu. Jest on wykorzystywany w przemyśle chemicznym, jako półprodukt w syntezie różnych związków, np. glikolu etylenowego, trietanoloaminy czy etylenoaminy itp. Związek ten jest również wykorzystywany do sterylizacji gazowej narzędzi medycznych i materiałów opatrunkowych oraz w niektórych krajach do fumigacji różnych produktów spożywczych. Stosuje się go także do konserwacji przedmiotów muzealnych, starych książek, ubrań, futer itp. Tlenek etylenu występuje także w śladowych ilościach w dymie tytoniowym.

Europejska Agencja ds. Chemikaliów (ECHA) sklasyfikowała tlenek etylenu, jako substancję mutagenną, rakotwórczą i działającą szkodliwie na rozrodczość. Ze względu na swoje właściwości toksykologiczne jest w Unii Europejskiej od około 30 lat substancją zabronioną do stosowania, jako substancja czynna środków ochrony roślin.

Źródło: GIS