Zamknij

Witaminy i elektrolity z tlenkiem etylenu wycofane ze sklepów Decathlon. GIS ostrzega

29.08.2021 12:31

GIS wydał ostrzeżenie przed kilkoma seriami witamin i elektrolitów dostępnych w sklepach Decathlon. Nie należy ich spożywać. Sieć wycofuje produkty z obrotu. Można je oddać do sklepów i otrzymać zwrot pieniędzy.

Suplementy diety wycofane z Decathlonu
fot. Shutterstock

Firm Decathlon sp. z o.o. poinformowała Głównego Inspektora Sanitarnego, że wycofuje niektóre partie produktów marki APTONIA ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu. Substancja ta jest szkodliwa dla zdrowia, a jej obecność w żywności jest niedozwolona w Unii Europejskiej. Produktów nie należy spożywać, należy zwrócić je do sklepów – sieć oddaje pieniądze. Zanieczyszczone produkty można też wymienić na pełnowartościowe.

Szczegóły wycofanych witamin i elektrolitów

Wycofaniu podlegają następujące produkty wprowadzone do obrotu w Polsce od 19 czerwca do 12 sierpnia 2021 roku włącznie:

 • APTONIA Vitamins + Minerals, 30 tabletek, Smak pomarańczowy
  nr partii: L 21.140 z datą minimalnej trwałości 05/2023
  nr partii: L 21.189 z datą minimalnej trwałości 07/2023
 • APTONIA Salts Caps, 100 kapsułek, Elektrolity
  nr partii: L 21.182 z datą minimalnej trwałości 07/2023
 • APTONIA Electrolytes TabletsECOSIZE, 2x20 tabletek, Smak cytrynowy
  nr partii: L 21.166 z datą minimalnej trwałości 06/2023
 • APTONIA Electrolytes Tablets, 2x10 tabletek, Smak malinowy
   nr partii: L 21.188 z datą minimalnej trwałości 07/2023
 • APTONIA Electrolytes Tablets, 2x10 tabletek, Smak cytrynowy
   nr partii: L 21.167 z datą minimalnej trwałości 06/2023
aptonia
fot.

Produkty Aptonia wycofane z Decathlonu

Decathlon sp. z o.o. wycofuje ze sprzedaży powyższe produkty marki APTONIA i apeluje do klientów o ich zwrot. Informacje o wycofanych produktach zamieszczono również na stronie internetowej firmy. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofania z rynku ww. partii produktów.

Co to jest tlenek etylenu?

Z powodu obecności tlenku etylenu w żywności GIS wycofuje ostatnio ze sklepów dużo różnych produktów. Tlenek etylenu jest łatwopalnym, bezbarwnym gazem o zapachu przypominającym eter. Używa się go przy produkcji m.in. środków chemicznych i mtaeriałów, ale służy też do sterylizacji sprzętu medycznego w szpitalach. Jest uznawany za substancję o działaniu genotoksycznym i kancerogennym i stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia konsumentów niezależnie od jego poziomu. ETO jest zakazany w UE do stosowania w żywności w jakiejkolwiek ilości.

Zatrucie tlenkiem etylenu może powodować m.in.: ból gardła, trudności w oddychaniu, zawroty głowy, nudności, bóle głowy, drgawki, wymioty.

Źródło: GIS