Zamknij

Suplement na odchudzanie wycofany z obrotu. Wykryto groźny składnik

12.10.2021 17:17
Suplement diety
fot. Shutterstock

Uwaga, suplement diety wspomagający odchudzanie został wycofany z obrotu. GIS informuje, że produkt może zawierać groźny dla zdrowia składnik i ostrzega, że nie wolno spożywać partii wyrobów określonych w tym komunikacie. Sprawdź, czy masz ten suplement w domu.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. GIS informuje o wycofaniu z obrotu określonych partii suplementu diety ''Moja Figura – Ograniczenie Łaknienia'' ze względu na zastosowanie składnika zanieczyszczonego groźnym dla zdrowia składnikiem — tlenkiem etylenu.

Chodzi o produkt: Moja Figura – Ograniczenie Łaknienia 60 kapsułek

  • Numer partii: OL/010621, data minimalnej trwałości: 01.06.2023 r.
  • Numer partii: OL/300621, data minimalnej trwałości: 30.06.2023 r.
  • Producent: Aura Herbals Sp. z o.o., ul. Grunwaldzka 49/2, 81-754 Sopot

Suplement diety wycofany. Wykryto groźny składnik

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany o prowadzonym przez firmę Aura Herbals Sp. z o.o., wycofaniu produkowanych przez nią suplementów diety ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.

W związku z powyższym firma niezwłocznie po uzyskaniu informacji od producenta podjęła działania mające na celu wycofanie z obrotu wskazanych partii produktów, wytworzonych z użyciem zanieczyszczonego składnika.

Jak informuje Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB), tlenek etylenu jest łatwopalnym, bezbarwnym gazem o zapachu przypominającym eter w stężeniach toksycznych. Używa się go przy produkcji: rozpuszczalników, płynów zapobiegających zamarzaniu, tekstyliów, detergentów, klejów, pianek poliuretanowych i farmaceutyków. Przede wszystkim jednak stanowi on półprodukt chemiczny w produkcji glikolu etylenowego. W mniejszych stężeniach stosowany jest w fumigantach (toksycznych środkach stosowanych w postaci dymów, par lub gazów do niszczenia szkodników, np. w drewnie), środkach sterylizujących do przypraw i kosmetyków, a także podczas sterylizacji sprzętu chirurgicznego w szpitalach

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny – Państwowy Instytut Badawczy, podkreśla, że tlenek etylenu jest uznawany za substancję o działaniu genotoksycznym i kancerogennym i stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia konsumentów niezależnie od jego poziomu. ETO jest zakazany w UE do stosowania w żywności w jakiejkolwiek ilości.

Źródło: GIS