Zamknij

Ołów wykryty w talerzyku dla dzieci. GIS wycofuje produkt ze sklepów [ZDJĘCIE]

22.07.2022 13:21

Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła w dekorowanym talerzyku ceramicznym dla dzieci niebezpieczną dla zdrowia substancję, jaka jest ołów. Produkt nie powinien mieć kontaktu z żywnością – to groźne dla zdrowia.

Ołów wykryty w talerzyku dla dzieci
fot. Schutterstock

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono migrację ołowiu z talerza ceramicznego do żywności. Jak informuje GIS, spożywanie żywności zanieczyszczonej ołowiem ma szkodliwy wpływ na zdrowie.

Talerzyk dla dzieci wycofany ze sklepów

GIS zaleca, by nie używać poniższego produktu:

  • Nazwa: Talerz ceramiczny okrągły 19 cm, dekorowany w dwie żyrafy na tle roślin „Ambition Junior”
  • Numer partii: 281799BB
  • Kod EAN: 5904134571472
  • Producent: DAJAR Sp. z o.o., ul. Połtawska 6, 75-072 Koszalin
Wycofany talerzyk Ambition Junior z żyrafami
fot.

Wycofany talerzyk Ambition Junior z żyrafami

W związku z wykryciem zagrożenia w użytkowaniu talerzyka „Ambition Junior” przedsiębiorca wstrzymał sprzedaż produktu, ustalił listę odbiorców, powiadomił ich o zagrożeniu oraz konieczności zwrotu do dostawcy i rozpoczął proces wycofywania produktu z rynku. Proces ten jest monitorowany przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Czym grozi zatrucie ołowiem?

Zatrucie ołowiem to inaczej ołowica. Powoduje osłabienie, bezsenność, brak łaknienia, zaburzenia widzenia i uszkodzenia wewnętrznych narządów ciała (wątroby oraz nerek). Dodatkowo poprzez wiązanie się z niektórymi enzymami ołów może uszkadzać krwinki czerwone, a także komórki układu nerwowego.

Objawy zatrucia ołowiem są początkowo nieswoiste (kolka, bóle głowy i brzucha, nudności, anemia, niepłodność), a następnie zaostrzają się, prowadząc do niewydolności nerek, wątroby i układu nerwowego.

Źródło: GIS / ALAB laboratoria