Zamknij

Popularne słodycze znikają ze sklepów. GIS ostrzega

08.06.2022 09:33

Główny Inspektor Sanitarny wycofuje ze sklepów wszystkie partie popularnych czekoladowych drażetek Lentilky. Polska etykieta na słodyczach wprowadza w błąd – produkt może być niebezpieczny dla alergików.

Wycofane drażetki czekoladowe Lentilky
fot. Schutterstock

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany o stwierdzeniu nieprawidłowych informacji podanych na etykiecie w języku polskim. Wbrew informacji zamieszczonej po polsku produkt może zawierać gluten – składnik ten został uwzględniony na etykiecie w języku czeskim, ale już nie na polskiej. Spożycie produktu przez osoby uczulone na gluten może spowodować u nich reakcję alergiczną.

Jaki produkt został wycofany ze sklepów? 

Wycofane zostają wszystkie partie produktu bez względu na numer partii i datę minimalnej trwałości.

Nazwa produktu: Orion – Lentilky czekoladowe drażetki 130 g

Dystrybutor: „BOS” Bogumił Saniewski, Józefów, ul. Poziomkowa 50, 05-119 Legionowo

 

Wycofane drażetki czekoladowe Lentilky
fot.

Wycofane drażetki czekoladowe Lentilky

Dystrybutor poinformował swoich odbiorców o konieczności wycofania z obrotu kwestionowanego produktu, natomiast Państwowa Inspekcja Sanitarna monitoruje ten proces.

GIS zaleca, by osoby uczulone na gluten nie spożywały czekoladowych drażetek Lentilky.

Co to jest gluten?

Gluten jest składnikiem wielu popularnych zbóż. To wspólna nazwa mieszaniny białek roślinnych znajdujących się w ziarnach. Podstawowe białka glutenowe to: gliadyna w pszenicy, sekalina w życie, hordeina w jęczmieniu. Gluten zawierają wszelkie produkty wytworzone z tych zbóż: kasze, makarony, pieczywo, mąka oraz produkty, do których je dodano. Białko to jest odpowiedzialne za właściwości spulchniające.

Dla większości ludzi gluten jest neutralnym białkiem. Zdarza się jednak, że u niektórych osób wywołuje objawy: alergii, celiakii lub nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten (NCNG).

 

Źródło: GIS