Tarte buraczki ze znanej sieci sklepów wycofane. GIS: środku jest szkło, pleśń i martwe szkodniki

05.10.2020 17:31
Tarte buraki. GIS ostrzega
fot. Shutterstock

W tartych buraczkach sprzedawanych w sieci sklepów Lewiatan znaleziono pleśń, martwe szkodniki oraz odłamki szkła. Z tego powodu Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne, by nie spożywać tego produktu, i nakazał wycofanie go ze sklepów. 

Chodzi o produkt: Buraczki wiórki Lewiatan, 290 g
Wyprodukowano dla: Lewiatan Holding S.A. przez P.P.H.U. "Frutico", Export-Import, Szczepan Stanik, ul. Leśna 11, 98-330 Nowe Gajęcice.
Numer partii: 15.07.2021/B
Data minimalnej trwałości: 15.07.2021

W uzasadnieniu tej decyzji napisano: " W związku ze skargą konsumenta Państwowa Inspekcja Sanitarna pobrała do analizy próbki produktu określonego poniżej. Na podstawie oceny laboratoryjnej w produkcie stwierdzono: w 3 z 4 pobranych próbek obecność pleśni, w 2 z 4 próbek obecność zanieczyszczeń biologicznych (martwe, zasuszone szkodniki), natomiast w 1 z 4 próbek obecność czterech odłamków szkła".

GIS ustalił, że felerna partia liczy 6400 słoików, i w całości została dostarczona do Lewiatan Holding S.A. Zakład uruchomił procedurę wycofania kwestionowanego produktu z obrotu.

Komentarz w tej sprawie wydał też zarząd spółki Lewiatan Holding S.A. Treść oświadczenia, podpisanego przez prezesa zarządu Roberta Rękasa, poniżej: 

"Bezpieczeństwo żywności jest dla Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan sprawą nadrzędną. Dokładamy wszelkich starań, aby nasi klienci mieli pewność, że produkty oferowane pod marką Lewiatan są bezpieczne i wysokiej jakości. Taki też priorytet przyświeca naszym działaniom od początku wprowadzenia produktów marki własnej Lewiatan na rynek w 2000 roku.
Po uzyskaniu informacji, że w jednej partii produktu „Buraczki wiórki 290 g” wyprodukowanych na zlecenie Lewiatan Holding S.A. przez P.P.H.U. "Frutico" została wykryta istotna wada jakości, natychmiast cała partia zakwestionowanego produktu została wycofana ze sprzedaży.
Podjęliśmy również pilne rozmowy z producentem - firmą Frutico, celem wyjaśnienia zaistniałej sytuacji i niedopuszczenia do jej wystąpienia w przyszłości.
Jednocześnie zapewniam, że firma Lewiatan Holding S.A. stosuje rygorystyczne standardy bezpieczeństwa żywności w odniesieniu do wprowadzanych do obrotu produktów marki Lewiatan. Starannie dobieramy producentów, którzy na nasze zlecenie wytwarzają produkty
sygnowane naszą marką.
Pracujemy w tym zakresie z ponad 130 wytwórcami w całym kraju, którzy cyklicznie są kontrolowani przez wykwalifikowanych audytorów. Produkty marki własnej Lewiatan są ponadto poddawane cyklicznym badaniom fizykochemicznym, mikrobiologicznym oraz
sensorycznym przez akredytowane laboratoria badawcze."

Źródło: GIS