GIS ostrzega: w pasztecie wykryto groźne dla zdrowia bakterie

02.10.2020 18:03
Pasztet wycofany z obrotu
fot. Shutterstock

Uwaga, groźne bakterie w pasztecie z dzika. GIS zaleca, by nie spożywać produktów z partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem. Sprawdź, o który produkt chodzi.

Pasztet z dzika wycofany z obrotu

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące wykrycia bakterii Listeria monocytogenes w jednej partii pasztetu pieczonego z dzika. Wdrożono procedury wycofania produktu z rynku.

Chodzi o produkt:

  • Pasztet pieczony z dzika, 200 g
  • Producent: Provincja sp. z o.o., ul. Daszyńskiego 60, 69-200 Sulęcin, weterynaryjny numer identyfikacyjny 08070701
  • Należy spożyć do: 26.10.2020
  • Numer partii: 16/09/2020

GIS podał, że w wyniku urzędowej kontroli Inspekcji Weterynaryjnej wykryto obecność bakterii Listeria monocytogenes w pięciu badanych próbkach produktu. Spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą.

Inspekcja Weterynaryjna bezzwłocznie po uzyskaniu dyskwalifikujących partię wyników badań poinformowała producenta produktu, a także Państwową Inspekcję Sanitarną. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sulęcinie przeprowadził kontrolę w zakładzie produkcyjnym Provincja sp. z o.o., ustalił pochodzenie surowca oraz listy odbiorców niezgodnego produktu.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sulęcinie wydał decyzję o zawieszeniu produkcji w zakładzie Provincja do czasu uzyskania wyników zgodnych w zakresie obecności Listeria monocytogenes. Zakład rozpoczął procedurę wycofania produktów z rynku. W zakładzie przeprowadzono mycie i dezynfekcje poprzez zamgławianie. Trwa dalsze postępowanie wyjaśniające w sprawie.

Jak rozpoznać objawy listeriozy?

Listerioza rozwija się w wyniku zakażenia bakteriami Listeria monocytogenes obecnymi w skażonej żywności.

Objawy listeriozy, czyli zakażenia bakterią Listeria, występują zazwyczaj po 1-2 dniach od zjedzenia zakażonego pokarmu, ale czas ten może wydłużyć się nawet do dwóch miesięcy. Listerioza może również przebiegać bezobjawowo.

Objawy listeriozy to przede wszystkim gorączka, dreszcze, bóle mięśni, a także biegunka, wymioty i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Objawy zakażenia utrzymują się zwykle przez 1-3 dni.

U kobiet ciężarnych listerioza objawia się gorączką i objawami przypominającymi grypę, takimi jak zmęczenie, osłabienie, bóle mięśni.

Źródło: PAP, GIS