GIS ostrzega: w jednej partii Masła Extra Lumiko są pałeczki salmonelli

29.10.2020 18:02
Pałeczki salmonelli w maśle
fot. Shutterstock

W jednej partii masła wyprodukowanego w zakładach w Łukowie w woj. lubelskim wykryto pałeczki salmonelli, dlatego Główny Inspektorat Sanitarny nakazał wycofanie produktu ze sklepów oraz wydał ostrzeżenie publiczne.

W Maśle Extra Lumiko o gramaturze 200 g, o numerze partii: 17.11.2020 051 13:06, wyprodukowanym przez Lumiko Sp. z o.o., ul. Międzyrzecka 81, 21-400 Łuków, stwierdzono obecność salmonelli w jednej z pięciu badanych próbek masła.

GIS wydał ostrzeżenie publiczne: spożycie tego produktu może wywołać zatrucie pokarmowe. Trwa również postępowanie mające na celu ustalenie, skąd te patogeny wzięły się w produkcie.

Firma Lumiko wydała oświadczenie, że prowadzi ciągły monitoring na obecność pałeczek salmonelli w wyprodukowanych produktach. Badania są realizowane zgodnie z harmonogramem, który zakład przedkłada Inspekcji Weterynaryjnej. „Do tego momentu nigdy nie stwierdziliśmy obecności tego patogenu. Dodatkowo, kontroli poddawany jest monitoring środowiskowy w kierunku Salmonelli, który również nigdy nie wykazał obecności tych pałeczek. Produkt jest wyprodukowany ze śmietanki pasteryzowanej, a prawidłowość procesu pasteryzacji potwierdzają wizualizacje” – napisano w oświadczeniu i dodano: „Nasze produkty wielokrotnie są badane przez Powiatową Inspekcję Weterynaryjną oraz przez różne sieci handlowe, które zakupują od nas produkty i nigdy pałeczek Salmonelli nie stwierdzono. Zakład podjął wszelkie działania w ustaleniu przyczyny niezgodności i jest w trakcie ich analizy”.

Źródło: GIS