Zamknij

GIS znów ostrzega przed dziecięcym talerzykiem z ołowiem [ZDJĘCIA]

18.08.2022 09:40

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami Główny Inspektorat Sanitarny zaktualizował ostrzeżenie przed talerzykami z motywem żyrafy przeznaczonymi dla dzieci. Potwierdzono przenikanie ołowiu z kolejnego produktu marki Ambition Junior.

W talerzyku Ambition Junior wykryto ołów
fot. Schutterstock

Pierwsze ostrzeżenie zostało wydane 21 lipca 2022 r. Wtedy informowano, że Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła w dekorowanym talerzyku ceramicznym z motywem żyraf niebezpieczny dla zdrowia ołów. Komunikat dotyczył talerz ceramicznego okrągłego 19 cm, dekorowanego w dwie żyrafy na tle roślin „Ambition Junior” o numerze partii: 281799BB.

W związku z wątpliwościami dotyczącymi bezpieczeństwa talerzy o tym samym numerze partii, ale innym kodzie kreskowym i różniącym się wzorem GIS zdecydował o weryfikacji produktu. Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną potwierdzono migrację ołowiu do żywności z kolejnego talerza ceramicznego.

Wycofane dziecięce talerzyki z żyrafami

Ze sklepów został teraz wycofany kolejny talerzyk dla dzieci.

  • Nazwa: Talerz płaski 19 cm „Ambition Junior” / Żyrafy Karim i Malawi
  • Numer partii: 281799BB
  • Kod EAN: 5904134571465
  • Producent: DAJAR Sp. z o.o., ul. Połtawska 6, 75-072 Koszalin

W lipcu ze sklepów wycofano już poniższy talerzyk.

  • Nazwa: Talerz ceramiczny okrągły 19 cm, dekorowany w dwie żyrafy na tle roślin „Ambition Junior”
  • Numer partii: 281799BB
  • Kod EAN: 5904134571472
  • Producent: DAJAR Sp. z o.o., ul. Połtawska 6, 75-072 Kosz
dwa talerze Ambition
fot.

Wycofane talerze z żyrafami marki Ambition Junior

Co zaleca GIS?

Nie należy używać powyższych produktów zawierających ołów. Spożywanie żywności zanieczyszczonej ołowiem ma szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi.

Czym grozi zatrucie ołowiem?

Zatrucie ołowiem to inaczej ołowica. Powoduje osłabienie, bezsenność, brak łaknienia, zaburzenia widzenia i uszkodzenia wewnętrznych narządów ciała (wątroby oraz nerek). Dodatkowo poprzez wiązanie się z niektórymi enzymami ołów może uszkadzać krwinki czerwone, a także komórki układu nerwowego.

Objawy zatrucia ołowiem są początkowo nieswoiste (kolka, bóle głowy i brzucha, nudności, anemia, niepłodność), a następnie zaostrzają się, prowadząc do niewydolności nerek, wątroby i układu nerwowego.

Źródło: GIS