Zamknij

Niebezpieczny olej wycofany ze sklepów. Sprawdź, czy masz go w domu

16.04.2021 15:50
Olej z nasion gorczycy wycofany ze sklepów
fot. Shutterstock

Główny Inspektorat Sanitarny wycofuje ze sklepów olej z gorczycy tłoczony na zimno. W produkcie wykryto niebezpieczne dla zdrowia substancje, więc nie wolno go jeść.

GIS wydał ostrzeżenie publiczne, w którym zaleca, by konsumenci, którzy kupili olej z nasion gorczycy tłoczony na zimno 100% marki Grapoila, nie spożywali go. Produkt jest wycofywany z rynku.

W oleju z nasion gorczycy Grapoila Państwowa Inspekcja Sanitarna stwierdziła przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu kwasu erukowego.

Kwas erukowy to jednonienasycony kwas tłuszczowy omega-9, występuje w rzepaku i gorczycy. Badania naukowe wykazały toksyczne działanie dużych ilości kwasu erukowego, powodujące stłuszczenie wątroby i uszkodzenie mięśnia sercowego.

W ocenie ryzyka eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny poinformowali, że analizując narażenie konsumentów na oznaczony poziom zanieczyszczenia produkt należy uznać za niebezpieczny dla zdrowia konsumentów.

wycofany olej z gorczycy Grapoila
fot.

Wycofany olej z gorczycy marki Grapoila

Szczegóły dotyczące produktu:

  • Produkt: Olej z nasion gorczycy, tłoczony na zimno, 100%, 250 ml
  • Wyprodukowano dla: FSF OLEJ Sp. z o.o., ul. Przemysłowa 15, 40-020 Katowice
  • Numer partii: MUMD28052
  • Data minimalnej trwałości: 02.10.2021
  • Kraj pochodzenia: Węgry
  • Zalecenia dla konsumentów: konsumenci, którzy kupili wskazany produkt, nie powinni go spożywać.

Firma FSF OLEJ Sp. z o.o. rozpoczęła proces wycofania powyższego produktu z rynku. Państwowa Inspekcja Sanitarna nadzoruje działania podejmowane przez przedsiębiorcę.

Źródło: GIS