Zamknij

Chałwa wycofana ze sklepów. GIS: wykryto Salmonellę

20.10.2021 12:08
Chałwa z pistacjami
fot. Shutterstock

GIS informuje o wycofaniu ze sprzedaży chałwy znanego producenta. W słodyczach wykryto groźne dla zdrowia bakterie Salmonelli. Sprawdź, o który produkt chodzi. Wyjaśniamy, jak rozpoznać objawy zatrucia Salmonellą.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. GIS informuje o wycofaniu z obrotu chałwy z pistacjami ze względu na stwierdzenie obecności bakterii Salmonella spp.

Spożycie produktu wiąże się z potencjalnym ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Chodzi o produkt chałwa z pistacjami pn. TAHIN HELVA HALVA, FISTIKLI / PISTACHIO marki: KOSKA 1907, 200 g

 • Numer kodu kreskowego: 8 6907 10 009442
 • Numer partii: 212-300F/20
 • Najlepiej spożyć przed 26.10.2022
 • Dystrybutor: Kervan GmbH Flohrstr.26 Berlin 13507
 • Kraj pochodzenia: Turcja

Jakie są objawy zatrucia Salmonellą?

Zakażenie Salmonellą prowadzi do salmonellozy, czyli zakaźnej choroby przebiegającej zazwyczaj jako nieżyt żołądkowo-jelitowy. Salmonelloza może mieć stosunkowo łagodny przebieg, wtedy objawy ustępują w ciągu kilku dni. Choroba może również zaatakować znacznie mocniej, zmuszając chorego do przebywania w szpitalu.

Zakażenie Salmonellą ujawnia się zazwyczaj po 8-12 godzinach od zjedzenia zakażonego pokarmu lub wypicia zakażonego płynu. Gdy salmonelloza przebiega łagodnie, nie ma zwykle potrzeby podawania antybiotyków. Objawy ustępują w ciągu kilku dni.

Wyróżnia się trzy postacie salmonellozy, które różnią się przebiegiem i objawami. Zdecydowanie najczęściej występuje salmonelloza żołądkowo-jelitowa, która charakteryzuje się nagłym wystąpieniem objawów i utrzymywaniem się ich przez kilka kolejnych dni. Podczas badania chory odczuwa ból podbrzusza. Pojawiają się też odgłosy przelewania.

Objawy salmonellozy żołądkowo-jelitowej:

 1. bóle głowy;
 2. napadowe bóle brzucha przypominające kolkę;
 3. biegunki;
 4. nudności i wymioty;
 5. gorączka;
 6. wodniste stolce, które mogą zawierać domieszkę śluzu;
 7. rzadko obserwuje się powiększenie wątroby i śledziony.

Źródło: GIS