Zamknij

Popularny suplement diety zwiększa ryzyko raka i przerzutów nowotworowych

16.11.2022 10:27

Popularna "kuracja przeciwstarzeniowa" zwiększa ryzyko raka i nieuleczalnych przerzutów do mózgu w modelach zwierzęcych - ostrzegają naukowcy. Ryzyko może przewyższać korzyści.

Suplementy diety
fot. Shutterstock

W ostatnim czasie popularność zyskuje tzw. medycyna przeciwstarzeniowa. Producenci suplementów prześcigają się w obietnicach: "redukuje zaburzenia metaboliczne", "korzystnie wpływa na mitochondria", "poprawia funkcje komórek macierzystych". Jednak naukowcy ostrzegają, że suplementy diety to wciąż terra incognita.

Witamina B3 "witaminą młodości"?

Z najnowszych badań międzynarodowego zespołu naukowców, kierowanego przez prof. Elenę Goun z Uniwersytetu w Missouri, wynika, że stosowanie popularnego suplementu diety - rybozydu nikotynamidu (NR) - zwiększa częstość występowania potrójnie ujemnego raka piersi u myszy laboratoryjnych.

Rybozyd nikotynamidu reklamowany jest jako "najbardziej zaawansowana postać" witaminy B3. We wcześniejszych badaniach na myszach wykazano korzystny wpływ suplementacji NR na poziom NAD+ - koenzymu znajdującego się w każdej komórce ciała. Podniesienie poziomu NAD+ u starszych myszy skutkowało poprawą funkcji mitochondriów i naprawą DNA, a także poprawą funkcji dorosłych komórek macierzystych.

I kiedy już wydawało się, że "eliksir młodości" jest na wyciągnięcie ręki, "zabawę" popsuła prof. Goun.

Uwaga na suplementy diety

Zdaniem prof. Eleny Goun z Uniwersytetu w Missouri suplementacja rybozydem nikotynamidu nie tylko przyczynia się do rozwoju potrójnie ujemnego raka piersi, ale i powstawania śmiertelnie groźnych przerzutów do mózgu. A to dlatego, że NR zwiększa poziom energii komórkowej, którą żywią się komórki rakowe.

"Ludzie biorą suplementy, ponieważ automatycznie zakładają, że witaminy i suplementy mają tylko pozytywne korzyści zdrowotne, ale bardzo niewiele wiadomo, jak faktycznie działają” – ostrzega prof. Goun.

Co ciekawe, rybozyd nikotynamidu stosowany jest nie tylko jako "kuracja przeciwstarzeniowa", ale i w celu łagodzenia skutków terapii przeciwnowotworowych. "Chociaż NR jest już szeroko stosowany u ludzi i sprawdzany w wielu badaniach klinicznych, wiele aspektów jego działania, to wciąż wielka niewiadoma" - zaznacza prof. Elena Goun.

Badaczka zwraca też uwagę na fakt, że nowotwór nowotworowi nierówny, dlatego tak ważne jest personalizowanie terapii silnymi nutraceutykami - składnikami, którym przypisuje się działanie odżywcze i zdrowotne.

Źródło: "A bioluminescent-based probe for in vivo non-invasive monitoring of nicotinamide riboside uptake reveals a link between metastasis and NAD+ metabolism" T. Maric i in., Biosensors and Bioelectronics (2022)

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader