Zamknij

Witamina C na raka? Prof. Oliński uważa, że chorym może pomóc suplementacja

Monika Piorun
04.07.2018 11:42

Zdaniem prof. Ryszarda Olińskiego z Collegium Medicum UMK doustna suplementacja witaminą C może pomóc pacjentom cierpiącym na nowotwory. Jego grupa prowadzi nowatorskie badania, które mogą wykazać, czy może ona być uzupełnieniem terapii przeciwnowotworowej chorych na m.in. raka prostaty czy białaczkę.

Witamina C na raka? Prof. Ryszard Oliński prowadzi nowatorskie badania, naturalne źródła witaminy C
fot. Shutterstock

Doustna suplementacja witaminą C może pomóc chorym na nowotwory?

– Dotychczasowe badania dotyczące suplementowania witaminą C chorych na nowotwory przyniosły kontrowersyjne wyniki i dotyczy to zarówno dożylnej formy podania, jak i suplementacji doustnej. Niektóre badania donoszą o znaczącym efekcie terapeutycznym, inne temu zaprzeczają. Pacjenci, bardzo często opierając się na doniesieniach mających niewiele wspólnego z nauką, leczą się dużymi dawkami witaminy C – tłumaczy prof. Oliński.

Jego zdaniem każdy, kto dowie się, że ma raka, interesuje się wszystkim, co może mu pomóc, dlatego interesuje się np. tym, jakie właściwości lecznicze mają wlewy z wit. C. Trudno się dziwić, że takie osoby liczą na to, że uda się im znaleźć „cudowny lek”, który ich uzdrowi. – Lepiej więc takich pacjentów przygotować, dostarczając im naukowych dowodów – podkreśla prof. Oliński.

Jedną z hipotez przyjętych przez kierowaną przez niego grupę jest stwierdzenie, że działanie witaminy C może zależeć od skuteczności transportu tej witaminy do komórki. Według Olińskiego kontrowersje związane z tym tematem mogą wynikać m.in. z tego, że zdecydowana większość dotychczasowych badań opierała się na analizach ankietowych, a nie technikach pozwalających określić zawartość witaminy we krwi.

PrzeczytajTest krwi wystarczy, by wykryć nowotwór? Nowa metoda diagnostyki

Czy witamina C rzeczywiście ma właściwości przeciwnowotworowe?

– Nasze badania pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje związek między poziomem witaminy C we krwi i w komórkach prostaty oraz limfocytach B, oraz czy obecność takiej zależności przekłada się na zmianę poziomu epigenetycznych modyfikacji DNA, co może być bezpośrednio związane z jej działaniem przeciwnowotworowym – przekonuje Oliński. Do wyjaśnienia pozostaje nadal to, dlaczego jedni pacjenci pozytywnie reagują na suplementację witaminą C, a inni nie.

Katedra Biochemii CM UMK była jednym z założycieli i długoletnim członkiem Europejskiego Komitetu Ewaluacji Uszkodzeń oksydacyjnych DNA (angielski skrót ESCODD). Przeprowadzane badania powinny pozwolić na uzyskanie wszystkich informacji oceniających potencjalne przeciwnowotworowe właściwości witaminy C.

PrzeczytajWITAMINA C – odchudza, chroni skórę i... Czego jeszcze o niej nie wiesz?

Jakie dawki wit. C mogą pomóc pacjentom onkologicznym?

– Z literatury wynika, że u osób z niedoborem witaminy C, w celu osiągnięcia we krwi stężenia askorbinianu ok. 60-100 µM jego dobowa dawka powinna wynosić około 500 mg. W związku z tym w proponowanych przez nas badaniach pacjenci otrzymywać będą witaminę C doustnie w dawce 500 mg/dobę przez okres 1 roku – zapowiada prof. Oliński.

– Nasze dotychczasowe badania pokazały, że chorzy na nowotwory mają znacząco niższy poziom witaminy C. Po raz pierwszy na świecie pokazaliśmy, że poziom tej witaminy może regulować epigenom. Niski poziom epigenetycznych modyfikacji w tkankach nowotworowych może być jedną z przyczyn choroby, co z kolei sugeruje, że doustna suplementacja witaminą C może pomóc osobom chorym na nowotwory. Interesujące wydają się więc szersze badania pozwalające ocenić kliniczne korzyści suplementacji witaminą C jako uzupełnienie terapii przeciwnowotworowej – tłumaczy naukowiec.

Grupa zakłada także, że doustna suplementacja witaminą C pacjentów onkologicznych może również doprowadzić do przywrócenia wyjściowego poziomu epigenetycznych modyfikacji w DNA komórek nowotworowych, a to z kolei przyczyniać się do hamowania rozrostu nowotworu złośliwego.

Najlepsze naturalne źródła witaminy C [GALERIA]

Związek pomiędzy witaminą C a nowotworami

– Głównym celem projektu jest zbadanie, czy sugerowany przeciwnowotworowy efekt witaminy C w przypadku guzów litych, jak rak prostaty oraz nowotworów hematologicznych (nowotworów krwi – jak przewlekła białaczka limfocytowa) związany jest z jej modulującym wpływem na poziom modyfikacji epigenetycznych w DNA leukocytów i tkanek patologicznie zmienionych oraz czy istnieją indywidualne różnice w tej odpowiedzi. Chcielibyśmy również dowiedzieć się, czy doustna suplementacja witaminą C koresponduje ze skutecznością stosowanej terapii przeciwnowotworowej oraz czy istnieje związek między poziomem witaminy C we krwi i tkankach a poziomem epigenetycznych modyfikacji w DNA przed i po suplementacji – przekonuje ekspert z Collegium Medicum.

PrzeczytajSzczepionka na raka, która eliminuje przerzuty nowotworowe? Szansa na przełom

2,9 mln zł na badania, które wyjaśnią, czy wit. C może pomóc chorym na raka

Zdaniem Olińskiego bydgoskie laboratorium jest obecnie jedynym na świecie, które wiarygodnie i precyzyjnie może ocenić wybrane parametry walidujące potencjalnie przeciwnowotworowe właściwości witaminy C. Uwiarygodnieniem tego twierdzenia jest ponad 7 tys. cytowań, czyli powoływania się na prace członków tego zespołu.

Całkowity koszt grantu, który został przyznany Katedrze Biochemii Klinicznej CM UMK przez Narodowe Centrum Nauki na realizację tego projektu, wynosi ok. 2,9 mln zł. 700 tysięcy wydane zostanie na aparaturę. Grant trwał będzie trzy lata, ale jest możliwość przedłużenia go o rok. Będzie realizowany we współpracy z Katedrą Onkologii, Radioterapii i Ginekologii Onkologicznej CM, Odziałem Urologii Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Klinikami Hematologii i Urologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2.

Zrzut ekranu 2018-07-04 o 11.32.26
fot.
fot. Shutterstock

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

______

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π