Oceń
Nie tylko przepracowanie i przeziębienie — objawy takie jak zmęczenie, zmiany nastroju, bóle i skurcze mięśni mogą świadczyć o niedoborze witaminy D. Jak rozpoznać, że może brakować tej witaminy w organizmie? Jak naturalnie uzupełnić poziom witaminy D? WYJAŚNIAMY.
Witamina D jest ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia, jej niedobór wpływa na pracę całego organizmu.
Niedobór witaminy D to powszechny problem, który dotyczy ludzi każdej płci, w każdym wieku, mieszkających w różnych częściach świata. Niedobory witaminy D występują, wbrew powszechnej opinii, nie tylko u osób mieszkających w krajach, gdzie jest niewiele słonecznych dni. Na poziom tej witaminy w organizmie wpływają też nawyki żywieniowe (i dostęp do określonych pokarmów), styl życia, a także niektóre choroby. Istnieją bowiem pewne grupy ryzyka niedoboru witaminy D. Należą do nich: osoby otyłe, cukrzycy, chorzy na zespół metaboliczny, osoby chore na nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, chorzy z chorobami autoimmunologicznymi, alergicznymi, chorobami wątroby i nerek, a także chorzy z zaburzeniami trawienia i wchłaniania, zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz osoby przewlekle leczone steroidami, ketokonazolem oraz lekami przeciwdrgawkowymi i antyretrowirusowymi.
Te objawy mogą być oznaką niedoboru witaminy D
Objawy niedoboru witaminy D trudno rozpoznać. Większość z nich mylona jest z przeziębieniem, przesileniem, przepracowaniem. Wiele osób myli objawy niedoboru witaminy D ze skutkami życia na wysokich obrotach, życia w stresie. Dlatego warto raz na jakiś czas badać poziom witaminy D, ponieważ jej niedobór nie tylko pogarsza samopoczucie i zaostrza objawy, które już występują, ale może mieć poważne skutki w przyszłości. Przewlekły niedobór tej witaminy może prowadzić do obniżenia odporności organizmu, zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego, zwiększać ryzyko złamań osteoporotycznych i prowadzić do osteomalacji, czyli zmniejszonej mineralizacji kości.
Objawy, które mogą być powodowane przez niedobór witaminy D:
- Bóle mięśni
- Skurcze mięśni
- Zmęczenie
- Ból kości
- Słabe mięśnie
- Zmiany nastroju
Jak uzupełniać poziom witaminy D?
Znacząca ilość witaminy D jest uwalniana w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Innym źródłem tej witaminy jest pokarm, a w przypadkach stwierdzonego niedoboru także preparaty z witaminą D (suplementy i leki).
Osoby ogólnie zdrowe, u których nie stwierdzono schorzeń wpływających na wchłanianie witaminy D, mogą uzupełniać jej poziom, zwiększając swoją ekspozycję na słońce oraz włączając na stałe do swojej diety określone pokarmy bogate w witaminę D.
Największe ilości witaminy D znajdują się w:
- rybach (węgorz, łosoś, śledź, ryby z puszki, makrela, dorsz),
- margarynach (są obowiązkowo wzbogacane witaminą D),
- grzybach shiitake,
- żółtku jajka,
- serze żółtym,
- mleku krowim.
Na rynku dostępne są zarówno leki dostępne bez recepty (OTC), jak i suplementy witaminy D. Leki, zawierające znacznie większe dawki witaminy niż suplementy, są dostępne na receptę i muszą być przepisane przez lekarza.
Źródło: mirror.co.uk, Medycyna Praktyczna (mp.pl)
Oceń artykuł