Zamknij

Ta witamina chroni przed skutkami chemioterapii. Pomaga uniknąć zaniku mięśni

05.04.2022
Aktualizacja: 05.04.2022 10:46

Organizm osłabiony chemioterapią potrzebuje ogromnego wsparcia, by wrócić do sił. Naukowcy odkryli, że oprócz odpowiedniej diety kluczowe znaczenie dla pacjentów ma przyjmowanie witaminy C. Suplementacja pomaga uniknąć jednego z najczęstszych skutków leczenia chemią. 

Witamina C chroni przed skutkami chemioterapii
fot. Shutterstock

Chemioterapia to najczęściej wykorzystywana metoda walki z rakiem. Niestety, chociaż zwalcza komórki nowotworowe, niszczy też zdrowe tkanki. W trakcie chemioterapii z organizmu ubywa również wiele ważnych składników mineralnych. Chemioterapia wiąże się z wielkim wysiłkiem dla organizmu, dlatego podczas leczenia tak ważne jest dbanie o odpowiednie nawyki żywieniowe. Dieta powinna stymulować układ odpornościowy, ważne też, by nie była zbyt wymagająca dla osłabionego przewodu pokarmowego. Naukowcy ustalili, że niezwykle cenna dla osób walczących z rakiem jest witamina C, która pomaga złagodzić skutki uboczne chemioterapii. Badanie przeprowadzone na szczurach daje nadzieję na skuteczną ochronę pacjentów onkologicznych w przyszłości. Wyniki badania ogłoszono podczas zjazdu American Physiological Society w Filadelfii (USA). Naukowcy udowodnili, że witamina C podawana szczurom po terapii przeciwnowotworowej pomagała zachować zwierzętom zdrowe mięśnie szkieletowe.

Przyjmowanie witaminy C może zapobiegać zanikowi mięśni po chemioterapii

W chemioterapii stosuje się leki cytostatyczne o szerokim zakresie działania. Niszczą one ognisko choroby, jednak bardzo niekorzystnie wpływają na szpik kostny chorego. Częstym skutkiem ubocznym chemioterapii jest mielosupresja, czyli ograniczenie produkcji komórek w szpiku kostnym. Jednym ze znanych cytostatyków jest doksorubicyna. Tworzy ona trwały związek z DNA komórki i zapobiega namnażaniu się tkanki nowotworowej. Lek jest stosowany w leczeniu raka piersi i jajnika, a także w przypadku raka pęcherza, chłoniaków i białaczek. Niestety, mimo że środek jest skuteczny, u wielu chorych prowadzi do zaniku mięśni. Uważa się, że jest to związane z nadmierną produkcją wolnych rodników w organizmie. Z kolei witamina C to naturalny przeciwutleniacz zmniejszający stres oksydacyjny.

– Nasze wyniki sugerują, że witamina C może być potencjalną terapią wspomagającą leczenie zaburzeń mięśni obwodowych po leczeniu doksorubicyną, poprawiając w ten sposób wydolność funkcjonalną i jakość życia oraz zmniejszając śmiertelność – powiedział Antonio Viana do Nascimento Filho z Uniwersytetu Nove de Julho (UNINOVE) w Brazylii, pierwszy autor badania.

Autorzy zaznaczyli, że potrzebne byłyby dalsze badania kliniczne, aby potwierdzić, czy przyjmowanie witaminy C podczas leczenia doksorubicyną byłoby pomocne dla pacjentów, a także ustalić odpowiednią dawkę.

Dobroczynny wpływ witaminy C na organizm po chemioterapii potwierdziło również poprzednie badanie, przeprowadzone w Kanadzie. Dowiedziono wtedy, że witamina C poprawiła poziom markerów zdrowia serca i przeżycia u szczurów, którym podawano doksorubicynę, głównie poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego.

Źródło: PAP