Suplementacja witaminą D w czasie pandemii. Czy będą nowe zalecenia?

12.05.2020 12:42
Witamina D a koronawirus
fot. Shutterstock

Suplementacja witaminą D zalecana jest w Polsce od października do marca. O to, czy w związku z pandemią koronawirusa planowane jest wydanie nowych rekomendacji, zapytaliśmy Główny Inspektorat Sanitarny.

  • Najlepszym źródłem witaminy D jest zbilansowana dieta.
  • Suplementacja witaminą D zalecana jest od października do marca po oznaczeniu poziomu witaminy w organizmie.
  • Codzienna ekspozycja na światło słoneczne zapewnia odpowiednią syntezę od kwietnia do września.

W Polsce suplementacja witaminą D zalecana jest wyłącznie od października do marca, po oznaczeniu poziomu witaminy w organizmie. GIS od lat uspokaja, że najlepszym źródłem witaminy D jest odpowiednio zbilansowana dieta, a codzienna 15-minutowa ekspozycja na światło słoneczne w okresie kwiecień-wrzesień zapewnia wystarczającą syntezę skórną. Wiadomo jednak, że w tym roku sytuacja jest wyjątkowa - o wiele więcej czasu spędzamy w domu, wciąż nie wiadomo, jak będą wyglądały wakacje, a niewykluczone, że czeka nas druga, jesienna fala epidemii. O kwestię ewentualnej zmiany zaleceń dotyczących suplementacji witaminą D w Polsce zapytaliśmy GIS.

Witamina D a koronawirus

Naukowcy z Uniwersytetu w Northwestern poinformowali, że odkryli silną korelację między ciężkim niedoborem witaminy D a wskaźnikami śmiertelności z powodu COVID-19. Uczeni przeprowadzili globalną analizę statystyczną danych ze szpitali i klinik w Chinach, Francji, Niemczech, Włoszech, Iranie, Korei Południowej, Hiszpanii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że pacjenci z krajów o wysokim wskaźniku umieralności z powodu COVID-19, takich jak Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania, mieli niższy poziom witaminy D w porównaniu z pacjentami w krajach, które nie były tak dotkliwie dotknięte epidemią.

To już kolejne doniesienia naukowców na temat możliwego związku pomiędzy niedoborem witaminy D a przebiegiem zakażenia koronawirusem. Pod koniec kwietnia wyniki niewielkiego badania, sugerujące, że obniżony poziom witaminy D w organizmie może zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, zaprezentowali badacze z Louisiana State University Health Sciences Center w Nowym Orleanie.

Dowiedz się więcejWitamina D a koronawirus. Nowe badania naukowców - zobacz, co wiemy

Uczeni uważnie analizują związek pomiędzy niedoborem witaminy D a rozwojem tzw. burzy cytokinowej - nadmiernej i bardzo gwałtownej reakcji układu immunologicznego na kontakt z patogenem.

Przyjmowanie witaminy D - zalecenia

Jak donosi BBC, Public Health England zaleciło obywatelom, żeby rozważyli suplementację witaminą D również w okresie wiosna-lato, jeśli epidemia nie minie. Taką samą radę wydały rządy szkocki i walijski.

Czy w Polsce planowane są zmiany zaleceń dotyczących suplementacją witaminą D?

Wysłaliśmy do GIS prośbę o informację, czy w związku z pandemią koronawirusa planowane jest wydanie jakichś nowych zaleceń dotyczących suplementacją witaminą D.

- Nie, nie jest planowane, bo nie ma związku - odpowiada rzecznik GIS Jan Bondar.

Aktualne zalecenia GIS śledzić można TUTAJ>>

Źródło: newsnorthwestern.edu, bbc.com