Zamknij

Niedobór tej witaminy znacznie zwiększa ryzyko demencji

24.06.2022
Aktualizacja: 24.06.2022 09:00
Niedobór witaminy D a demencja
fot. Shutterstock

Niski poziom witaminy D, w dłuższym okresie, może przyczynić się do rozwoju demencji. Ta choroba jest jednym z największych wyzwań współczesnej medycyny. 

Niedobór witaminy D w organizmie może przyczyniać się do rozwoju demencji – alarmują naukowcy z University of South Australia na łamach „American Journal of Clinical Nutrition”. Przeprowadzone przez nich badania wykazały, że niski poziom witaminy D w organizmie zmniejsza objętość mózgu, a tym samym zwiększa ryzyko udaru mózgu oraz demencji.

Niedobór witaminy D a demencja – jest związek przyczynowo-skutkowy

Badacze przeanalizowali dane 294 514 osób zarejestrowanych w brytyjskim Biobanku, badając wpływ niskiego poziomu witaminy D (25 nmol/l) na ryzyko demencji i udaru mózgu. Zastosowano metodę nieliniowej randomizacji mendlowskiej (MR) – stosowaną przez epidemiologów genetycznych w celu określenia związków przyczynowo-skutkowych, na przykład czy biomarker faktycznie wpływa na ryzyko choroby, czy też jest to tylko powiązanie statystyczne. W ten sposób wykazano bezpośredni związek przyczynowy pomiędzy demencją a brakiem witaminy D. Niski poziom witaminy D wiązał się z mniejszą objętością mózgu, czego konsekwencją było właśnie zwiększone ryzyko demencji i udaru mózgu.

Wykazano również, że w niektórych populacjach (np. w Wielkiej Brytanii) można było zapobiec nawet 17 proc. przypadków demencji poprzez zwiększenie poziomu witaminy D do prawidłowej wartości (50 nmol/l).

Liczba osób chorych na demencję rośnie

Demencja prowadzi do pogorszenia funkcji poznawczych. Jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i utraty samodzielności osób starszych. Na całym świecie na demencję cierpi – według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – ponad 55 milionów ludzi, a każdego roku diagnozuje się ją u kolejnych 10 milionów. Powstrzymanie demencji jest jednym z największych wyzwań stojących przed współczesną medycyną.

– Demencja to postępująca choroba, która wyniszcza nie tylko chorych, ale również ich rodziny – napisała prof. Elina Hyppönen, dyrektor Australian Centre for Precision Health, i dodała: – Jeśli sprawimy, by nikt z nas nie miał poważnego niedoboru witaminy D, zmienimy zdrowie i samopoczucie tysięcy, a nawet milionów osób. U tych, którzy z jakiegoś powodu nie mają wystarczających ilości tej witaminy, zmiana diety może nie wystarczyć. Konieczna może być jej suplementacja.

Dlaczego witamina D jest tak ważna w organizmie?

– Witamina D jest prekursorem hormonu, który ma ogromny wpływ na zdrowie mózgu (reguluje pracę około 500 genów odpowiedzialnych za tysiące szlaków metabolicznych – przyp. redakcja). Dlatego musimy zrobić wszystko, by zapobiec niedoborowi witaminy D – podkreśliła prof. Hyppönen i dodała, że przedstawione badanie jest pierwszym, które bada wpływ bardzo niskiego poziomu witaminy D na ryzyko demencji i udaru mózgu, wykorzystując solidne analizy genetyczne w dużej populacji.

Źródło: American Journal of Clinical Nutrition/ WHO/ PAP Paweł Wernicki