Oceń
Poziom witaminy D we krwi mężczyzny może wiele powiedzieć o jego stanie zdrowia. Wyniki nowych badań sugerują, że poziom tzw. witaminy słońca może pomóc w uniknięciu wielu chorób pojawiających się wraz z wiekiem.
- Niski poziom witaminy D doprowadza do problemów zdrowotnych związanymi z wiekiem, w tym osteoporozą.
- Niedobór witaminy D ocenia się poprzez oznaczenia stężenia we krwi 25-hydroksycholekalcyferolu, który koreluje z rzeczywistym stanem zaopatrzenia organizmu w tę witaminę.
Niedobór witaminy D to powszechny problem
Dr Leen Antonio ze szpitali uniwersyteckich w Leuven w Belgii wraz z zespołem europejskich naukowców przeprowadzili nowe badanie na temat witaminy D. Najciekawsze odkrycia zostały przedstawione na konferencji 22. Europejskiego Kongresu Endokrynologii (e-ECE 2020) na początku września.
Naukowcy powiązali niski poziom witaminy D we krwi u mężczyzn z poważnymi problemami zdrowotnymi, których ryzyko rośnie wraz z wiekiem. Niedobór może prowadzić m.in. do:
- osteoporozy,
- zwiększonego ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia,
- raka,
- cukrzycy typu 2,
- pogorszenie funkcji poznawczych.
Zobacz też: Zbyt dużo witaminy D może zaszkodzić. 7 poważnych skutków ubocznych
Naukowcy zbadali, czy wolne metabolity witaminy D są lepszymi predyktorami zdrowia. Aby to sprawdzić skorzystano z danych badania nad starzeniem się mężczyzn, zebranymi od 1970 mężczyzn w wieku 40-79 lat, między 2003 a 2005 rokiem.
Poziomy całkowitych i wolnych metabolitów witaminy D porównano z ich obecnym stanem zdrowia, uwzględniając potencjalnie zakłócające czynniki, takie jak wiek, wskaźnik masy ciała, palenie tytoniu.
Całkowite poziomy zarówno wolnych, jak i związanych metabolitów witaminy D były związane z wyższym ryzykiem zgonu. Jednak tylko wolna 25-hydroksywitamina D była czynnikiem prognostycznym przyszłych problemów zdrowotnych, a nie wolna 1,25-dihydroksywitamina D.
Dr Antonio wyjaśniła, co to oznacza w praktyce: „Dane te potwierdzają, że niedobór witaminy D jest powiązany z negatywnym wpływem na ogólny stan zdrowia i może być czynnikiem prognostycznym wyższego ryzyka śmierci”.
Potrzebne są dalsze badania, aby pogłębić, w jakim stopniu witamina D doprowadza do wymienionych konsekwencji zdrowotnych. W opisanym badaniu naukowcy nie mogli określić podstawowych mechanizmów. Dodatkowo nie udało się zebrać szczegółowych informacji o przyczynach śmierci uczestników, co ograniczyło stawianie dalszych hipotez.
Znaczenie witaminy D dla zdrowia mężczyzn
Niedobór witaminy D jest szczególnie częsty u osób starszych. Składa się na to wiele elementów, takich jak nieodpowiednia dieta, niewystarczająca ekspozycja na światło słoneczne, upośledzenie syntezy skórnej lub zaburzenia, powstawania aktywnych metabolitów w wątrobie i nerkach.
Tymczasem w ostatnich latach pojawiło się wiele badań, które pokazują znaczenie witaminy D w ochronie przed szeregiem schorzeń. Opisano między innymi znaczenie jego niedoboru w nowotworach prostaty, gruczołu sutkowego, jelita.
Wykazano również związek z chorobami serca, cukrzycą typu 1, chorobami psychicznymi, a nawet zwiększoną śmiertelnością przy jego długotrwałym deficycie tej witaminy.
Dlaczego witamina D jest tak ważna dla osób starszych?
Utrzymanie optymalnego stężenia witaminy D ma szczególne znaczenie u starszych osób, gdyż do najniebezpieczniejszych skutków niedoboru należą zaburzenia równowagi, związana z nimi zwiększona częstość upadków i złamań.
Ponadto, zazwyczaj niedobór witaminy D przebiega pod postacią utajonej hipowitaminozy i powoduje wtórną nadczynność przytarczyc. Wpływa ona na przyśpieszenie resorpcji kości, upośledza jej mineralizację i osłabia strukturę.
Witamina D, wykazuje korzystne działanie na:
- gospodarkę wapniowo-fosforową,
- mineralizację kości,
- regulację procesów metabolicznych,
- funkcjonowanie układu nerwowego,
- funkcjonowanie układu hormonalnego.
Przeczytaj: Dzienny limit witaminy D zatwierdzony. Uważaj, żeby nie przedawkować
Od maja do września u zdrowych osób przebywających na słońcu z odkrytymi przedramionami i podudziami co najmniej przez 15 minut w godzinach od 10 do 15, suplementacja witaminą D nie jest konieczna, chociaż jest wciąż zalecana i bezpieczna. Jeżeli powyższe warunki nie są spełnione, zalecana jest suplementacja w dawce 800–2000 IU/dobę, zależnie od masy ciała i podaży witaminy D w diecie, przez cały rok.
Przeczytaj też:
Źródło: ese-hormones.org; medicalnewstoday.com; gerontologia.org.pl
Oceń artykuł
