Dlaczego wiosną musisz uzupełnić magnez i potas?

Aleksandra Supryn
21.03.2016 09:00
Dlaczego wiosną musisz uzupełnić magnez i potas?
fot. Magnez i potas - niedobory, właściwości, suplementacja, produkty

W okresie przejściowym między zimą a wiosną bardzo często odczuwamy spadek energii. Znacznie trudniej jest nam się skupić i wykonywać codzienne czynności. Wszystko wynika z wyjałowienia organizmu z witamin i minerałów. 

Podczas zimowych miesięcy nie mamy dostępu do świeżych warzyw i owoców. A przecież to właśnie one są najlepszym źródłem potrzebnych w naszym organizmie składników.

Do czego prowadzą długotrwałe niedobory i jak sobie z nimi poradzić?

Wiosna – sezon na skurcze

Elementy, których najczęściej nam brakuje, to magnez i potas – oba niezwykle ważne.

Jednymi z najbardziej uciążliwych dolegliwości niedoboru magnezu i potasu w organizmie są skurcze oraz drgania mięśni. Jeśli zauważyłeś ostatnio, że zdarzają Ci się coraz częściej, możesz podejrzewać, że brak tych składników dotyczy właśnie Ciebie.

Objaw ten jest szczególnie uciążliwy dla osób, które postanawiają po zimie zażyć trochę sportu. Zwłaszcza że bardzo często zaczynamy ćwiczyć bardzo intensywnie, bo chcemy szybko zrzucić zbędne, zimowe kilogramy i przygotować ciało na sezon bikini. Niestety, często zapominamy, że magnez przekłada się na energię potrzebną podczas treningu. To właśnie on jest w dużych ilościach wykorzystywany podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Jego niedobory powodują potem bolesne, uciążliwe skurcze.

Natomiast jeśli chodzi o potas to jest on bardzo ważny, ponieważ jest głównym makroelementem odpowiedzialnym za prawidłową kurczliwość mięśni. Ma również związek z aktywnością. Potas i magnez sprawiają, że praca naszego serca podczas dużego wysiłku fizycznego jest prawidłowa i regularna. Bez nich mogą pojawić się poważne problemy zdrowotne.

Potas i magnez na diecie

Oba makroelementy można znaleźć oczywiście w produktach spożywczych, które jemy na co dzień. Co trzeba jeść, aby zwiększyć ilość potasu i magnezu w organizmie?

Magnez znajdziesz w kakao, nasionach słonecznika, migdałach, kaszy gryczanej, białej fasoli, gorzkiej czekoladzie, orzechach pistacjowych i laskowych, płatkach owsianych oraz brązowym ryżu.

Natomiast w potas bogate są m.in. kakao, suszone morele, pestki dyni, biała fasola, orzechy arachidowe i włoskie, czekolada mleczna i gorzka, natka pietruszki, kasza gryczana oraz brokuły.

Suplementacja magnezu i potasu

Jeśli widzisz, że nie możesz opanować drżenia powiek i w nocy cały czas budzą Cię skurcze łydek, koniecznie musisz zacząć przyjmować suplement diety zawierający zarówno magnez, jak i potas.

Sięgnij po Zdrovit Skurcz – preparat magnezowo-potasowy z dodatkiem witaminy B6 oraz witaminy E. Możesz wybrać formę suplementu, która będzie dla Ciebie najwygodniejsza: tabletki powlekane albo rozpuszczalne w wodzie tabletki musujące lub saszetki z proszkiem.

Witamina B6 jest bardzo ważna dla funkcjonowania układu nerwowego, dzięki czemu uczucie zmęczenia i znużenia jest mniejsze. Natomiast witamina E, nazywana witaminą młodości, ma właściwości przeciwutleniające. Regeneruje uszkodzone komórki ciała i chroni je przed kolejnymi uszkodzeniami.

Pamiętaj, że aby suplement diety był skuteczny, konieczne jest regularne przyjmowanie go. Tylko w ten sposób można uzupełnić duże niedobory potasu i magnezu. 

___

ZdrowoBardzo / AS