Zamknij

Hipowitaminoza i awitaminoza: jakie są skutki niedoboru witamin?

21.04.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 22:43

Witaminy są składnikami niezbędnymi do prawidłowej pracy organizmu, ale nie powinno być ich za mało ani za dużo. Niedobór witamin, szczególnie przewlekły, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowie. Sprawdź, czym jest hipowitaminoza i awitaminoza. Co trzeba wiedzieć o niedoborach witamin?

Hipowitaminoza, czyli niedobór witamin
fot. Shutterstock

Niedobór jednej lub kilku witamin w organizmie określa się mianem hipowitaminozy. Stan ten objawia się symptomami charakterystycznymi dla niedoboru konkretnych witamin: zmęczeniem, drganiem powiek, skurczami kończyn, problemami ze skórą.

Przyczyny hipowitaminozy

Przyczyną hipowitaminozy jest najczęściej zła dieta ubocza w witaminy, przez co do organizmu nie jest dostarczana odpowiednia ich ilość. 

Hipowitaminoza może być również wynikiem zaburzonego wchłaniania składników odżywczych występującego w przebiegu chorób układu pokarmowego, szczególnie jelit, w tym zespołu jelita drażliwego, choroby Leśniowskiego- Crohna, celiakii, alergii pokarmowych.

Niedobór witamin powodowany jest także przez stosowanie leków przeczyszczających. W przypadku witaminy B12 i kwasu foliowego wpływ na zmniejszenie ich ilości w organizmie może mieć stosowanie środków antykoncepcyjnych oraz leków cytostatycznych.

Niestety, na niedobory witamin w organizmie najbardziej narażeni są seniorzy, ponieważ ich dieta jest często uboga w witaminy, a ponadto wraz z wiekiem coraz bardziej zaburzone zostaje wchłanianie w obrębie jelit.

Niedobory zdarzają się również częściej u kobiet w ciąży i dzieci w okresie wzrostu, a także u sportowców i te osoby powinny szczególnie dbać o zdrową dietę oraz w razie potrzeby suplementować witaminy. 

Objawy hipowitaminozy

Częstym objawem niedoboru witamin są różnego rodzaju dolegliwości skórne - szorstkość skóry, zmianę zabarwienia, problem z gojeniem się ran. Wśród najczęściej diagnozowanych hipowitaminoz powodujących problemy ze skórą wyróżnia się niedobory witaminy A, B, oraz K.

Hipowitaminoza witaminy A może skutkować problemami ze wzrokiem, bo witamina A jest niezbędna do produkcji rodopsyny, pigmentu znajdującego się w siatkówkach oczu, który pomaga w widzeniu nocą.

Niedobór witaminy K jest natomiast częstą przyczyną krwawienia dziąseł, powstawania siniaków na ciele i obfitych miesiączek.

Niedobory witamin mogą również powodować ogólne osłabienie, problemy z koncentracją, bóle brzucha, spadek nastroju, łamliwość włosów i paznokci, problemy z wypróżnianiem, skurcze mięśni, bezsenność.

Warto wiedzieć

Awitamizona, czyli o kod dalej od hipowitaminozy

Awitaminoza to zespół objawów wynikający z przewlekłego niedoboru jednej lub kilku witamin. Awitaminoza wynika bezpośrednio z hipowitaminozy. Jeśli w porę nie zostanie uzupełniony niedobór witamin, to może rozwinąć się stan zagrażający zdrowiu, a nawet życiu człowieka.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mgr.farm