Oceń
Niedobór jednej lub kilku witamin w organizmie określa się mianem hipowitaminozy. Stan ten objawia się symptomami charakterystycznymi dla niedoboru konkretnych witamin: zmęczeniem, drganiem powiek, skurczami kończyn, problemami ze skórą.
Przyczyny hipowitaminozy
Przyczyną hipowitaminozy jest najczęściej zła dieta ubocza w witaminy, przez co do organizmu nie jest dostarczana odpowiednia ich ilość.
Hipowitaminoza może być również wynikiem zaburzonego wchłaniania składników odżywczych występującego w przebiegu chorób układu pokarmowego, szczególnie jelit, w tym zespołu jelita drażliwego, choroby Leśniowskiego- Crohna, celiakii, alergii pokarmowych.
Niedobór witamin powodowany jest także przez stosowanie leków przeczyszczających. W przypadku witaminy B12 i kwasu foliowego wpływ na zmniejszenie ich ilości w organizmie może mieć stosowanie środków antykoncepcyjnych oraz leków cytostatycznych.
Niestety, na niedobory witamin w organizmie najbardziej narażeni są seniorzy, ponieważ ich dieta jest często uboga w witaminy, a ponadto wraz z wiekiem coraz bardziej zaburzone zostaje wchłanianie w obrębie jelit.
Niedobory zdarzają się również częściej u kobiet w ciąży i dzieci w okresie wzrostu, a także u sportowców i te osoby powinny szczególnie dbać o zdrową dietę oraz w razie potrzeby suplementować witaminy.
Objawy hipowitaminozy
Częstym objawem niedoboru witamin są różnego rodzaju dolegliwości skórne - szorstkość skóry, zmianę zabarwienia, problem z gojeniem się ran. Wśród najczęściej diagnozowanych hipowitaminoz powodujących problemy ze skórą wyróżnia się niedobory witaminy A, B, oraz K.
Hipowitaminoza witaminy A może skutkować problemami ze wzrokiem, bo witamina A jest niezbędna do produkcji rodopsyny, pigmentu znajdującego się w siatkówkach oczu, który pomaga w widzeniu nocą.
Niedobór witaminy K jest natomiast częstą przyczyną krwawienia dziąseł, powstawania siniaków na ciele i obfitych miesiączek.
Niedobory witamin mogą również powodować ogólne osłabienie, problemy z koncentracją, bóle brzucha, spadek nastroju, łamliwość włosów i paznokci, problemy z wypróżnianiem, skurcze mięśni, bezsenność.
Źródło: mgr.farm
Oceń artykuł